مراحل ثبت برند

برند و یا علامت تجاری انواع گوناگون دارند بعضی از برند ها به صورت نوشتاری میباشند و بعضی دیگر به شکل تصویر یا طراحی گرافیکی میباشد عبارتی میشه گفت برند یک نوع طرح یا نشان میباشد.از خصوصیت های مشترک بین برند ها این است که نشان دهنده و یادآور ویژگی های محصول برای مصرف کننده میباشد و این مورد رقابت را بین محصولات ایجاد می کند .

با مشاهده علامت تجاری یک محصول و یا یک خدمات آنچه به ذهن مصرف کننده میرسد خصوصیات خاص آن کالا و خدمات است که این موضوع باعث میشود که شناسایی و تشخیص آن محصول از دیگر محصولات همشکل آسان گردد مخصوصا اگر آن محصول دارای برند یک ویژگی خاص را نسبت به دیگر محصولات دارا باشد.داشتن برند یا علامت تجاری مصرف کننده را ترغیب میکند که محصول و خدمات را امتحان کند .البته این موضوع به عوامل دیگر هم بستگی دارد عواملی مثل درک متقابل صاحب علامت از نیاز مصرف کننده نسبت به همان محصول.

مراحل ثبت برند

بعد از تشکیل پرونده وارجاع به کارشناسان مربوطه  سازمان اداره مالکیت صنعتی وضعیت پرونده بعد ازحداقل ۴۵روزوحداکثر۱۲۰ روز تعیین می شود و موارد زیر ایجاد می شود :

الف-تایید : پرونده و اطلاعات هیچ ایراداتی ندارد، مغایرت و مشابهت ندارد و برای صدور آگهیدر خواست کننده  ثبت نشان تجاری اقدامات بعدی صورت می گیرد :

ملاحظه نمایید  ثبت نشان تجاری نیاز به ۳ آگهی دارد که این مرحلها مقدماتی ترین   آگهی ایجاد میشود

*در این مرحله باید روزنامه رسمی صورت گیرد یعنی تقاضا  مورد پذیرش پرونده شما در روزنامه های کثیرالانشارنشر داده می شود .. ملاحظه نمایید :صادر نمودن  روزنامه رسمی حدود ۱۰ الی ۱۵ روز کاری مدت خواهد بود .

*بعد از صادر نمودن  روزنامه رسمی اول ۳۱ روز زمان برای اعتراضات وجود خواهد داشت تا اگر کسی ادعایی در تجاری  مورد تقاضا شما داشته باشد اعتراض خود رابیان دارید ..

*مدت 30 روز گذشت  و هیچ اعتراضی نباشد . ، در این موعد   همه چی خیلی آروم و خیلی سریع درخواست آگهی دوم را ارائه می دهیم . آگهی دوم به مفهوم  داشتن شماره ثبت علامت تجاری است.و 90 در صد کاربه اتمام رسیده است .

آگهی دوم که گرفته شد  و ایراداتی  وجود نداشته باشد بلافاصله  برای چاپ در روزنامه رسمی کثیر الانشار اقدام می شودعمل شود .

*  الی ۱۵ روز کاری زمان خواهد برد تا روزنامه رسمی داخل سایت قابل استعلام  و بصورت کامل نشر داده شده است ..

با ارسال روزنامه رسمی دوم از طریق وکیل تقاضا آگهی فردی ۱۰ ساله ثبت علامت تجاری را به اداره مالکیت صنعتی می دهیم.

ب-ردکامل:

پرونده دچارایراد و نقص  است و قابلیت استعلام و پیگیری ندارد.

ج-ایرادات  پرونده یا تشابه :

در صورتی که پرونده دارای مشکل وو ایراد باشد ،در این مرحله ضروری است است  تا پیگیری شود و برای رفع نقص و ایراداقدام نمایید  .و دیگر موارد به شما  اعلام میدارد .بعد از  رفع  مشکلات و ایراد مانند مرحله نوع ۱ که پذیرش  بود صورت می گیرد .با این وجوه افتراق  که اطلاعات تکمیل شود

لازم به ذکر است ، نشان تجاری  حقیقی ،ثبت علامت تجاری به نام شخص و علامت تجاری حقوقی به ثبت علامت تجاری به شرکت بیان می شود . بین علامت تجاری حقیقی و حقوقی در مدارک مورد نیاز آن وجوه افتراق و تفاوت است برای شخص حقیقی کلیه ی مدارک باید به نام شخص و مرتبط به دسته  وزمینه فعالیت مورد نظر  و  در مدارک لازم برای شخص حقوقی کلیه ی  مدارک ومجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه ی مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکتبیان شود قابل بیان است قبل از شروع ثبت برند  مدارک ذیل را آماده کنید و آن ها را اسکن نمایید

مزایای ثبت برند

شاید به ثبت رساندن یک برند یا علامت تجاری مدت قابل توجهی را نیاز داشته باشد ولی مزیت هایی که ثبت برند در موفقیت و پیشرفت آن محصول دارد بسیار حائز اهمیت میباشد از مزایای مهم برند میتوان به ایجاد یک عرصه رقابتی بین ارائه دهنده های خدمات و محصولات اشاره داشت. البته شایان ذکر است که ثبت کردن برند یاد آور کیفیت منحصر به فرد یک محصول میباشد که میتواند آن را از دیگر محصولات متمایز کند.که این موضوع در ادامه فعالیت اشخاص صاحبان برند و و پیشبرد اهداف آن ها نقش به سزایی دارد.

اعتبار یک برند ثبت شده 10 ساله میباشد که پس از پایان این تاریخ میتوان برای تمدید اعتبار برند اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز ثبت برند

صاحبان برند یا علامت تجاری میتوانند هم اشخاص حقیقی باشند و هم اشخاص حقوقی که مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت میباشد مدارک ثبت برند حقیقی به این شرح میباشد:کپی مدارک هویتی متقاضی ثبت برند ،طرحی که برای برند طراحی شده است،مدرکی که دلالت کننده فعالیت شخص باشد.

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی:مدارک هویتی مدیر عامل،تمام مدارک شرکت (اوراق شرکت و آگهی های روزنامه رسمی)،ارائه طرحی که طراحی شده برای برند،ارائه مجوزی که فعالیت شرکت را دلالت کند.

زمان و هزینه ثبت برند

از زمانی که ثبت نام اولیه برند در سایت اداره مالکیت صنعتی صورت میگیرد تا بررسی کارشناسان و اعلام نتایج، 45 روز کاری طول میکشد پس از ارائه تاییدیه کارشناسان برای ثبت برند میتوان برای آگهی اول روزنام رسمی برند اقدام کرد.ولی میزان هزینه ثبت برند به تعداد طبقه های انتخابی متقاضی بستگی داردو همچنین میزان هزینه ثبت برند به زمینه فعالیت اشخاص هم وابسته میباشد که اعلام این هزینه ها پس از ارائه درخواست متقاضی و بررسی کارشناس صورت میگیرد.

ثبت نام در سامانه مالکیت صنعتی برای ثبت برند

 sherkat.ssaa.ir  مراجعه به سایت

انتخاب گزینه مرکز مالکیت معنوی

در کادر پایین قسمت خدمات الکترونیک ،اداره ثبت علائم را انتخاب کرده گزینه ثبت اظهارنامه علامت را انتخاب می کنید.

از این به بعد مراحل ثبت نام برند شروع میشود در قسمت ابتدایی که ورود اطلاعات اظهارنامه میباشد نوع اظهارنامه را مشخص کنید و بعد از انتخاب افزودن مالک را میزنید اگر که برند شخصی باشد اطلاعات شخص و اگر شرکتی باشد اطلاعات شرکت درج میگردد. اطلاعات وارد شده حتما باید با فونت فارسی نوشته شود.و بعد گزینه ثبت درخواست جدید را دارم را می زنید.

اطلاعات اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی را وارد می کنید

قسمتی است به نام اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده که شماره تماسی که اعلام میگردد رمز ورود و اطلاعات بررسی کارشناس به آن از طریق پیامک ارسال میشود.اگر متقاضی ثبت برند برای فرآیند ثبت برند خود وکیلی را دارد در قسمت نماینده قانونی اطلاعات وکیل را وارد میکند و اگر وکیل ندارداطلاعات متقاضی که یکی از مدیران محسوب میشود وارد می شود

صفحه ای است به نام انتخاب محصول بر اساس مجوز وجود دارد اگر که شماره طبقه محصول را میدانید تنها شماره طبقه را وارد کنید در غیر اینصورت اسم هر محصول را سرچ کنید و تا طبقه شغلی محصول رویت شود.

در مرحله بعدی تمام مدارکی که در قبل ذکر شد باید بارگذاری گردد .چنانچه مدارکی که قراره اسکن شود بیشتر از موارد بارگذاری باشد باید قسمت افزودن ضمائم اختیاری را زد تا توانست تمام مدارک را بارگذاری نمود.

در آخر مدارک ارسالی را باید بازبینی کرد و تایید نمود.

در قسمت نهایی که هزینه ها است باید هزینه اولیه ثبت اینترنتی را پرداخت کرد تا رمز و شماره اظهارنامه به متقاضی ارسال گردد.

اگر که پس از 45 روز کاری بررسی های کارشناس به اتمام رسید و تاییدیه ثبت را اعلام کرد باید هزینه های نهایی واریز گردد .پس از تایید وکیل به اداره مراجعه میکند و مدارک و تکمیل به اداره ارائه میدهد که مراتب واریز هزینه های پایانی به اطلاع متقاضی میرسد.

در صورت برخود به رد و رفع ایراد ثبت برند

اگر که رفع نقص داشته باشد طبق درخواست کارشناس باید پرونده را بررسی و رفع نقض را انجام داد ولی اگر اظهارنامه رد شود باید مجدد اظهارنامه جدید با نام و طرح جدید برند ثبت نام شود و امکان ادامه بررسی برای برند رد شده وجود ندارد.

برای مراجعه به اداره مالکیت صنعتی باید به آدرس زیر مراجعه کرد:

استان تهران شهر تهران میدان امام خمینی (ره) خیابان فیاض اداره مالکیت صنعتی.

دلیل ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند در پیشرفت کسب و کار و همچنین در مانگاری یک محصول در ذهم مردم بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل شخاص حقیقی و شرکت ها بسیار سعی میکنند تا نام و تصویر خود را طراحی کنند تا طبق برنامه ریزی به ثبت برسد البته باید متقاضیان در نظر بگیرند که تنها ثبت برند هدف نیست بلکه ارائه کیفیت عالی تحت آن برند و نیز نگهداری برند به روش های مشتری مداری بسیار مهم است .

ثبت برند یک تضمین برای صاحبان برند است که پس از ثبت همه مشتریان کالای آنها را با خصوصیات خاص خود به نمام همان برند میشناسند و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمیتواند از آن نام سو استفاده نماید و نام آن برند را برای محصولات و کالای خود استفاده نماید و همچنین به همراه این محصولات برند ثبت شده متمایز از محصولات مشابه دیگر میباشند.گاهی نیز یک برند اولین  برای هر محصول میتواند نام آنها معرف یک کالا باشد به طور مثال برند پفک ،وایتکس ،نسکافه تنها برند بودند نه نام یک کالا ولی به دلیل اولین بودن و پیشرو بودن در ثبت برند آن کالا مردم دیگر به اسم آن برند کالا را میشناسند.

تمدید برند چقدر زمان میبرد و چه مراحلی دارد

مراحل تمدید برند دقیقا شبیه به مراحل ثبت ابتدایی برند میباشد با این وجود که از تشابه نداشتن برند خود مطمئن هستید.زمان تمدید برند هم مانند ثبت 45 روز کاری می باشد.

حق و حقوق برند

پس از اینکه برند به ثبت رسید (چه حقیقی و چه حقوقی )حق انحصاری پیدا میکند .به وسیله ثبت برند میتوان از عرضه آن محصول و کالا با برند شما و یا شبیه به برند شما جلوگیری کرد.و اگر از نام محصول شما استفاده شود سرمایه گذاری و وقت شما برای به سرانجام رساندن محصولی خوب به هدر میرود.البته به غیر از این موضوع ممکن است محصولی بی کیفیت با نام شما به عرضه درآید در آنصورت به وجه محصول شما هم آسیب میرساند که حق و حقوق ثبت برند نمی گذارد که چنین اتفاق هایی رخ دهد و یا در مقابل این اتفاق ها حق استفاده از آن نام با شما می شود.

میتوان برند ثبت شده را در اختیار یک شخص دیگر قرار داد و برای این امتیازی که شما برای آن شخص قرار دادید هزینه ای دریافت شود که این خود یک منبع درآمد میتواند به حساب بیاید پس تفویض اجازه بهرهمندی از برند ثبت شده قابل انجام می باشد.

چه برند هایی می توانند ثبت شوند

هر اسم یا تصویرو شکل ویا عدد که قابل روئیت باشد قابل ثبت است در برخی کشور ها شعار تبلیغاتی هم به ثبت میرسد ولی در ایران به این صورت نمیباشد علائمی که شنیداری و یا استشمامی باشند قابل ثبت نیستند از کلمه و اسمامی که عام باشد و نشان دهنده یک کالا باشد مثل برند صندلی برای محصول صندلی قابل ثبت نمیباشد از کلماتی که خصوصیات محصول را نشان می دهند نمی توان استفاده کرد به طور مثال برند شیرینی برای محصول شکلات.

از اسم های کیفیتی هم نمیتوان به عنوان برند استفاده کرد واژهایی مثل برتریت،سریع و ...

همچنین اسمهایی که مصرف کننده را گمراه کند . مثلا برند علامت تصویری گاو برای روغن گیاهی

اسمهایی که خلاف اخلاق نیکو و حسنه باشد و با موازین اسلامی مغایرت داشته باشد نمیتوان به ثبت رساند

موسسه حقوقی پایش با بیش از 12 سال سابقه در زمینه های خدمات ثبتی و با دارا بودن کارشناس های مجرب در زمینه ثبت برند، آماده ارائه هر گونه خدمات در این زمینه ها میباشد.

 • ثبت برند
 • ثبت علامت تجاری
 • ثبت لوگو و نام تجاری
 • ثبت اسم تجاری
 • ثبت نام تجاری

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.