طراحی و ثبت لوگو تجاری

آموزش اصول اولیه طراحی لوگو

لوگو مشخص کننده تصویری از هر برند می باشد طرح لوگو دارای اهمیت ویژه ای می باشد . در اینصورت لوگو اگر بادقت و صحیح طراحی شود یک نشان قدرتمند و تأثیرگذار بر روی نام تجاری یابرند خواهد بود . طراحی دقیق و صحیح و خلق کردن طرح جدید نیاز به تلاش بیشتری نسبت به طراحی های دیگر گرافیکی دارد .

طراحی تخصصی لوگو و نشان تجاری

باتوجه به اینکه هر حرفه ای نیازمند مهارت های خاص خود را دارد همچنین طراحی لوگو به تمرین و تجربه و پشتکار نیازمند است تا بتوان یک اثر و نشان مؤثر نیز خلق کرد . یکی از شرایط مؤثر در خلق لوگو با طراحی منحصر بفرد داشتن دانش مورد نیاز می باشد .

1- تهیه آفیش 

اطلاعات مفید در مورد احتیاجات و خواسته مشتری و هم چنین زمینه فعالیت کاری شرکت و یا موسسه کسب نماید . یکی از عیوب کار این است که طراحی غیر مرتبط با حرفه کاری نباشد . به عنوان مثال برای یک شرکت تجاری بزرگ از لوگو ساده بستنی استفاده نشود . جهت بدست آوردن ایده و خلاقیت جدید می توان از متقاضی سوالهایی از قیبل هدف اصلی و تاسیس شرکت پرسید تا با ذهنیت درست و خلق ایده های بسیار طراحی را شروع کنید . سوال هایی از قیبل : رنگ های کمپانی ، نظر متقاضی در مورد طرح لوگو آیا طرحی مدنظر دارد .

مجموعه ثبت پایش مجری انحصاری ثبت برند

تمام سوالات را به صورت پرسشنامه ای تنظیم کرده تا دسترسی به اهداف ونظرات متقاضی راحتتر باشد .

 آفیش یعنی به چه معنی است؟

بدست آوردن اصول اولیه طراحی همراه با نتایج پرسشنامه ای که تهیه شده است . به عنوان مثال شما میخواهید یک طرح بین المللی بزنید خب مسلماً شکل گرد یا کروی به راحتی منظور را می رساند و... اولین کار تهیه آفیش تفکر و برنامه ریزی برای بدست آوردن ماهیت شکلی است که می توان کار را شروع کرده و هم چنین می توان کیفیت کار را متضمن شد و در نهایت پس از اتمام کار حتی اگر نیاز باشد که شما دفاع از کارتان بکنید شما را برروی کارتان مسلط نشان خواهد داد.

اگر نیاز به ثبت لوگوی خوددارید مقاله ی ثبت لوگو و نشان تجاری را مطالعه نمایید

2- کارهای مقدماتی جزو ضروریات است  

بعد از تهیه آفیش ، اولین طرح هایی که با دست روی کاغذ کشیده می شود مهمترین مرحله طراحی لوگو بحساب می آید که تاثیرگذاری آن بیشتر می باشد . این طرح ها می تواند شامل نقاشی های ساده ای باشد که با خودکار یا مداد روی کاغذ نقاشی می شود و یا در برنامه های طراحی وکتور مثل ایلوستریتور رسم می شود. 

می توان به طور آزمایشی 20 یا 30 طرح به عنوان نمونه بر روی کاغذ نقاشی کرده و در نتیجه با توجه به این نمونه ها و ترکیب آنها به ایده اصلی دست پیدا کرد .  در صورتی که نتوانستید ایده مورد نظر بیابید به گونه ای دیگر نقاشی کنید یک طراح حرفه ای در مقایسه با دیگر بخش های طراحی، زمان بیشتری صرف این مرحله از کار می کند. 

3- تعادل در طرح
یکی از امور بسیار مهم اعتدال در طراحی می باشد طرحی که متقارن و دارای تعدل است که ذهنیت ما به طور طبیعی طرحی را بپسندد و جذاب باشد .

با در نظر داشتن تعادل میان طرح های گرافیکی ، رنگ ها و سایر عناصر در هر طرف طرح ، یک لوگوی متعادل را طراحی کنید . حفظ تعادل طراحی یکی از اصول مهم طراحی می باشد بدلیل اینکه این طرح در بین عموم شناخته می شود و رونق تجاری را در پی دارد . و همچنین یک اثر هنری بی نظیر پذیرفته می شود .  

4- ابعاد لوگو
سایز لوگو یکی از پر اهمیت ترین مباحث بشمار می رود .

طراحی هر لوگو در هر سایزی خوانا و زیبا باشد
طراحی لوگو باید در هر سایزی با کیفیت باشد .

نکته : بدلیل اینکه کیفیت لوگو در هر سایزی که حتی بیش از اندازه کوچک باشد به عنوان مثال برای استفاده در سربرگ ، پاکت نامه و... کیفیت و خوانابودن خود را از دست ندهد . همچنین اگر در سایز ها بزرگتر مثلا اسستفاده در بیلبورد و پوستر و ... شکل و حالت اندازه و کیفیت خود را از دست ندهد . از آنجا که خواندن لوگو در مقیاس های کوچک معمولا سخت تر است، بنابراین سعی کنید ابتدا لوگو را روی سربرگ و یا پاکت نامه چاپ کنید تا ببینید هنوز قابل خواندن هست یا نه.و همچنین می توان برای سایز های بزرگتر هم امتحان کرد .

5- استفاده هوشمندانه از رنگ 

فرضیه استفاده از رنگ پیچیده می باشد . با توجه به اصول طراحی ، طراحان را قادر به استفاه از مزیتهای رنگ در طراحی خود می کنند .
اصولی که باید آنها را به یاد بسپارید عبارتند از: 

- از تشابه رنگی می توان استفاده کرد . به عنوان مثال برای داشتن ترکیب رنگ گرم مانند رنگ قرمز ، نارنجی و درجات مختلف رنگ زرد استفاده نمود .

- از رنگ هایی که روشن هستند استفاده نکنید چون غیر قابل درست دیدن هستند .

- برای جذابیت بیشتر و زیبا شدن می توان از رنگ های سیاه ، سفید و خاکستری استفاده کرد . یا می توان از دو رنگ در طراحی استفاده نمود .

- در بعضی مواقع می توان طبق قوانین عمل نکرد ، در این صورت بادی دلیل قانع کننده ای وجود داشته باشد .
دانستن اینکه رنگ ها چگونه باعث برانگیخته شدن احساسات و حالات مختلف می شوند نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال، رنگ قرمز می تواند حس عصبانیت، عشق، هیجان و استحکام و توانایی را القا کند. این نکته را به یاد داشته باشید که شما می توانید انواع رنگ ها را با هم ترکیب کنید و رنگی را به دست آورید که حس اصلی که برند باید به بیننده منتقل کند را در طرح ایجاد کنید. 

باید توجه کرد که رنگ ها چگونه می توانند احساسات و حالات مختلف را تحریک کنند. برای مثال، رنگ قرمز می تواند حس عصبانیت، عشق، هیجان و استحکام و توانایی را تلقین کند. با ترکیب رنگ های مختلف و ایجاد طرح رنگی می توان حس اصلی که برند در بیینده ایجاد می کند را بدست آورد .

یکی دیگر از ایده های برتر استفاده از رنگ های خاص و تک رنگ می باشد . در بعضی برند های ثبت شده فقط رنگ آنها و و خاص بودن رنگ آن قابل تشخیص و شناسایی می باشد . مثلا وقتی به John Deere فکر می کنید، در واقع به John Deere سبز رنگ فکر می کند، و این مجموعه این برند را از رقبای خود متمایز می کند. 

6- سبک طراحی باید مناسب کمپانی باشد 

یکی دیگر از موارد مهم استفاده از سبک های مختلف در طراحی لوگو می باشد . در جهت انتخاب بهترین سبک در دست داشتن اطلاعات در مورد مشتری و برند از ملزومات می باشد .

در حال حاضر گرایش طراحان لوگو به سمت طرح های لوگو سه بعدی یعنی دارای گرافیک های برجسته می باشد.

این سبک برای یک وب سایت Web 2.0 و یا یک کمپانی تکنولوژیکی مناسب است، اما ممکن است برای سایر برندها تا این اندازه تاثیرگذار نباشد. 

بهترین کار و کمک جهت بهتر طراحی کردن وشروع طراحی اینکه در مورد مشتریان خود و همچنین مخاطبان آنها تحقیقات لازم را انجام داده که این مورد از تکرار اشتباه در طراحی جلوگیری میکند

7- تایپوگرافی یک عامل مهم 

یکی از سخت ترین کارهای ممکن انتخاب فونت و سایز آن می باشد . در صورتی که انتخاب طرح لوگو قسمتی از متن باشد ، متن قسمتی از لوگو یا تگ لاین باشد . باید دقت کرد قبل از تصمیم نهایی زمان زیادی لازم است که دسته بندی انواع مختلف فونت و آزمایش آنها در طرح را انجام داد .

سه نکته را هنگام انتخاب فونت برای لوگو مد نظر داشته باشید: 

-از به کاربردن فونت های تکراری یا آنهایی که رواج بیشتری دارند پرهیز کنید . مثل فونت Comic sana . بدلیل اینکه هطرح ممکن است تکراری و پیش پاافتاده بنظر برسد .
 -هنگامی که سایز فونت را کوچک انتخاب می کنید از خوانا بودن آ« اطمینان پیدا کنید مخصوصا در مورد  فونت های script

-انتخاب یک فونت برای طرح مفید می باشد . از به کار بردن دو فونت در یک طرح دوری کنید .

جهت انتخاب طرحی برتر که نمایان طرحی خاص و مرغوبتر ، انتخاب فونت سفارشی می باشد . از نمونه های موفق از لوگوهایی که در آنها از فونت سفارشی استفاده شده است Yahoo! و Twitter و Coca Cola را می توان نام برد. 

8- هدف به رسمیت شناختن است 
هدفی که بیشتر باید در طراحی درنظر گرفت این است که طرح مورد نظر شناساندن برند و رسمیت داشتن آن است . هدف اصلی طراحی لوگو این است که متوسط ترین افراد جامعه آن برند را بخوبی به خاطر بسپارند .

از اهمیت های ویژه ای که در طراحی لوگو و رسمی شدن آن در این مقاله عنوان شده است این است :

ترکیب عناصری از جمله سایز ، سبک ، رنگ ، تایپو گرافی و اصالت می باشد .

در  صورتی که یکی از این موارد در طراحی لوگو رعایت نشود طرح انتخابی مفید نخواهد بود .

برای اینکه مشخص شود یک لوگو قابلیت شناخته شدن را دارد یا خیر می توان از آن آزمایش گرفت . آزمایش ساده ای انجام داد آنرا جلوی آیینه قرار داد که نشان دهد آیا قابل تشخیص است یا خیر .
باید این موضوع را در نظر گرفته که لوگو در جامعه کنونی در معرض دید عموم قرار دارد به عنوان مثال تبلیغات محیطی از جمله بیلبورد و یا اتوبوس . بنابراین یکی دیگر از موارد مهم بررسی های لازمه در جهت بهتر نمایان شدن دید عمومی می باشد که آیا این لوگو به راحتی قابل تشخیص می باشد .

9- از متفاوت بودن نهراسید 

اطمینان و اعتماد به نفس بالا داشته باشید تا بتوانید در رقابت شرکت کرده و خالق یک طرح خاص و منحصر بفرد باشید و از تقلید و پیروی از سبک دیگران جلوگیری کرده و مخترع باشید .

می توانید از نرم افزار و برنامه استفاده کنید و طرح جدید خود را ایجاد کنید

10- ساده طراحی کنید 

سادگی طرح جز اولویت می باشد بدلیل اینکه راحتر قابل تشخیص می باشد . برای مثال، لوگوی coca colaیکی از ساده ترین لوگوهای دنیا است که در عین حال به راحتی قابل تشخیص و شناسایی است. 

جز برنامه های کاری خود ساده طراحی کردن را قرار دهید . اغلب در انجام کار و طراحی با طرح های پیچیده روبرو می شوید اما در پایان بعد از نتیجه گیری طرح ساده را بدست می آورید .

11- از افکت ها استفاده کنید 
Adobe Illustrator, Freehand, Photoshop و سایر برنامه های گرافیکی دارای ابزارهای قدرتمند و فیلترهای متعددی هستند که شما می توانید از آنها در طراحی لوگوی خود استفاده کنید، اما فراموش نکنید در این کار زیاده روی نکنید. 

12-توسعه یک طرح "خط مونتاژ" 
جهت افزایش تولید لوگوها با کیفیت بیشتر باید فرایند طراحی با خط مونتاژ خود را بهبود و گسترش دهید  .

این فرایند شامل مراحل زیر است: 

-بررسی و تحقیقات لازمه

-خلق نوآوری و ایده جدید
- کشیدن طرح های اولیه

-بهبود و پیشرفت طرح های vectors

- ارسال طرح برای مشتری

-اضافه کردن و یا حذف مواردی که مشتری مشتری می خواهد
- نهایی سازی و تکمیل طرح و ارسال مجدد آن برای مشتری
 

در جهت طراحی لوگو باید تمام مراحل را کامل کرده و هم چنین می توانید دستور العمل را تا حدودی تغییر دهید .

در این صورت می توان کارتان ساده تر باشد و هدفمند و سازماندهی شده بماند تمرکز روی قسمت هایی که لازم است از بین نرود و بهترین کیفیت و منسجم ترین نتایج را به دست آورید. 

13- استفاده از طرح های دیگر برای الهام گرفتن 

قوانین آخر جهت طراحی لوگو ساده بسیار تأثیرگذار می باشد این است طبق موارد گفته شده در بالا اینکه نباید از طرح های دیگر کپی برداری کرد ولی می توان از آثار طراحان الهام و ایده گرفت .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.