ثبت علامت تجاری

ثبت علامت ، برند ، اسم و لوگوی تجاری

 • تعریف علامت تجاری

علامت تجاری یا برند متمایز کننده یک سری کالاها و خدمات از سری دیگر است که توسط یک فرد یا افرادی یا بنگاه ها و واحدهای تولیدی ،تولید و عرضه می شود.

در رابطه با علامت تجاری و اسم تجاری در ماده 30 قانون علامت به این شکل آمده که:

الف:علامت یعنی هر نمادو سمبلی که با مشاهده آن بتوان کالای یک واحد تولیدی را از کالای واحد تولیدی دیگر و هم چنین خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از یکدیگر متمایز کرد.

ب:علامت جمعی یعنی هر بنگاه یا اتحادیه ای برای یک دست کردن علامت تجاری خودش با زیر مجموعه هایش دست به ثبت نماد ،اسم و یا در اصطلاح برند می زند. که در تقاضانامه ثبت علامت عنوان جمعی باید ذکر شود و هدف از ثبت علامت جمعی شناساندن محصولاتی است که در آن از علامت جمعی استفاده شده است.

ج:نام تجاری یا برند  یعنی هر نام یا عنوان منحصر به فردی که نشان دهنده ی یک تاجر باشد و آن نشان یا نماد وجه تمایز بین کالاها و بنگاه ها محسوب می شود.

مزایای ثبت علامت تجاری

 • -ثبت برند باعث ایجاد تفاوت ها بین محصولات و کالاها می شود پس کمک شایانی به شناساندن این تفاوت ها می کند و در اینجاست که افراد قدرت تشخیص و انتخاب پیدا می کنند.
 • -به شرکت ها این فرصت را می دهد که بتواند تفاوت بیشتری در تولید و عرضه ی محصولات خود نسبت به تولید و عرضه ی محصولات شرکت های دیگر قائل شوند.
 • -ثبت برند باعث تبلیغات و تبلیغات آغاز شهرت محصول و شرکت محسوب می شود.
 • -به اشخاص ثالث این اجازه را می دهد که از برند با موافقت مالک برند و امضای موافقت نامه  استفاده کنند.
 • -برای دادن نمایندگی به اشخاص دیگر داشتن برند یک جزء ضروری است.
 • -ثبت برند چون در فعالیت شغلی تأثیر به سزایی دارد و خود یک عامل در درآمدزدایی شمرده می شود،و باعث رسیدن به اهداف اقتصادی می شود.
 • - به دلیل تمایزبخشیدن بین شرکت ها و کالاها ،تولید کنندگان یا شرکت ها سعی در بهبود بخشیدن به کیفیت کالاها و خدمات خود دارند تا از طریق آن قدرت سرمایه گذاری را بالا ببرند ونتیجه این امر از قدرت انتخابی که افراد در انتخاب کالاهای با کیفیت دارند مشخص می شود .
 • -داشتن برند می تواند از عوامل اخذ وام باشد.

دلایل حمایت از علامت تجاری و حقوق ناشی از آن

با وجود اهمیت بالایی که ثبت برند دارد اغلب مشاغل به داشتن آن پی برده اند و قدم در این راه گذاشته اند چون باعث تمایز بین کالاها وخدماتشان از رقبا می شود ولی هنوز  به درک درست اهمیت ، عنوان حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت برند نرسیده اند.

پس از ثبت برند یا علامت تجاری ،شرکت یا شخص نسبت به آن(اسم ،لوگو،علامت ،نشان و ...)حق انحصاری استفاده پیدا می کند و تنها خودش می تواند از آن  برای تولید و عرضه کالاها و خدماتش استفاده کند و اشخاص ثالث حق استفاده از عین یا مشابه علامت تجاری را ندارند و قانون حمایت از علائم تجاری از استفاده اشخاص ثالث دربرابر علائمی که به ثبت رسیده جلوگیری می کند.

اگر شخص یا شرکت از علامتی که به ثبت نرسیده استفاده کند و رقبا هم از عین یا مشابه این علامت جهت عرضه و تولید کالای خود استفاده کنند این امر خود باعث کاهش سود می شود و البته ممکن است رقیبان با عرضه کالاهای بی کیفیت از شهرت آن شرکت استفاده کنند و باعث گمراهی مشتریان و کم کم ضرررساندن  به شرکت شوند.

از عوامل مهم و ضروری جهت ارزش گذاری محصولات و میزان موفقیت های آن در عرصه ی اقتصادی ثبت برند یا علامت تجاری است.

با ثبت برند می توان به اشخاص ثالث این اجازه را داد که از برند استفاده کنند و این خود منبع در آمد و کسب سود بیشتری برای شرکت محسوب می شود و دادن نمایندگی فروش هم از این امر مستثنی نیست.

با استفاده از ثبت علامت تجاری که باعث جلب اعتماد مشتریان شده باشدمی توان جهت اخذ وام از موسسات مالی بهره برد.

مدت اعتبار قانونی علائم تجاری ثبت شده

مدت زمان اعتبار برند از تاریخ ثبت اظهارنامه به مدت 10 سال است.اگر مالک تمایل به تمدید آن داشته باشد می تواند از طریق پرداخت هزینه های قانونی و اعلام درخواست اقدام نماید.شش ماه قبل از به پایان رسیدن اعتبار برند ،مالک زمان دارد تا برای تمدید آن اقدام کند ولی اگر چنین نشود تا شش ماه بعد از اتمام 10 ساله مهلت برای پرداخت هزینه های قانونی و جریمه دارد تا بتواند برند را تمدید کند.

علائم تجاری قابل ثبت

هر چیزی که باعث تشخیص یک کالا از کالای مشابه خود شود مانند رنگ ،تصویر شکل ،عدد و... اگر در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسیده باشد علامت تجاری گفته می شود.امروزه ثبت برند از گستردگی بیشتری برخودار شده طوری که برخی از کشورها علامت هایی را که تاکنون اجازه ی ثبت نمی دادند را ثبت می کنند مانند بو (بوی گل)که قابل استشمام است و یا صداها و بسته بندی کالا ولی در برخی کشورها هم برای ثبت علامت تجاری محدودیت هایی را متذکر شدند که از همان قوانین گذشته پیروی می کند. مانند چیزهایی که قابل رویت باشد را اجازه ی ثبت می دهند.

علائم تجاری غیر قابل ثبت 

-برای ثبت علامت در هر طبقه شغلی به این نکته باید توجه نمود که کلمه یا واژه درخواستی با کالاها چه ارتباطی دارند برای مثال اگر برای ثبت علامت در زمینه صندلی از عنوان صندلی استفاده کنیم صد در صد اظهارنامه ما رد خواهد شد چرا که علامت یا نام درخواستی دقیقا" خود کالا را بیان می کند.

- کلماتی هم که از آن ها برای توصیف کالاها استفاده می شود معمولا"اعلام درخواست آن ها با رد اظهارنامه از طرف کارشناس مواجه می شود.برای مثال اگر تولید کننده شیرینی و شکلات درخواست نام تجاری شیرین را بدهد چون این کلمه توصیف کننده تمام شیرینی ها و شکلات هاست از انصاف دور است که یک شخص یا شرکت حق استفاد ه انحصاری نسبت به آن داشته باشد.ولی اگر این گونه کلمات بخشی از یک علامت یا نشان تجاری باشند مشکلی برای ثبت آن وجود ندارد البته این در حالیست که نسبت به یک بخش  حق استفاده ی انحصاری به شخص یا شرکت داده نمی شود.

-علائمی که ذهن مصرف کننده و مشتری را به سمت و سویی دیگر ببرد ونیز منظور از علامت را چیز دیگری بفهمد و درک درستی از علامت نسبت به کالا نداشته باشد  که در اصطلاح به آن علائم گمراه کننده می گویند، قابل ثبت نیستند مانند اینکه برای عرضه و توزیع مارگارین از علامت و لوگو گاو استفاده شود و ذهن مشتری به دلیل دیدن گاو به سمت محصولات لبنی  رود و این خود باعث گمراهی مصرف کننده و مشتریان است.

-از ثبت علائم یا نشان و اسم هایی که خلاف عرف و موازین اسلامی و شرعی باشد و باعث نا به هنجاری در جامعه شود خودداری می شود.

-پرچم کشور ها و نشان های بین المللی و رسمی کشورها و نشان های سلطنتی غیرقابل ثبت هستند.

ثبت علامت ، علائم و لوگوی تجاری

موسسه حقوقی پایش با هدف بالابردن سطح کیفیت خدمات و رضایتمندی مشتریان ،ثبت لوگو و علائم را به دیگر خدمات خود افزوده تا مشتریان و متقاضیان ثبت لوگو و علائم بدون هیچ دغدغه ای به سوابق حرفه این موسسه اعتماد کنند و اقدامات ثبت لوگویشان صورت بگیرد.

در ابتدای کار که با موسسه حقوقی پایش ارتباط برقرار کردید نسبت به سفارشی که مد نظرتان است برای طراحی لوگو آنها را مطلع سازید و با آنها در زمان مشخص ملاقات داشته باشید تا با وکیل دادگستری موسسه صحبت داشته باشید .

به چه دلیلی رد درخواست ثبت لوگو و علائم صورت میگیرد؟

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی عیناً یا مشابه لوگوی قبلا ثبت شده باشد

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی با نظم عمومی و اخلاق حسنه مغایرت داشته باشد.

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی از علائم و نشانه های جغرافی باشد زیرا مصرف کننده نسبت به جایگاه و کیفیت کالا گمراه میگردد.

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی از علامت های مشهوره باشد

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی از نام های متبرکه باشد

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی از نشانه های رسمی باشد به طور مثال پرچم یک کشور

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی کیفیت و مرغوبیت یک کالا را وصف کند.

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی نشانگر مشاهیر کشور باشد.

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی از عناوین بیگانه استفاده شده باشد.

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی اختلال در امنیت ملی داشته باشد.

*درخواست ثبت لوگوی ارسالی نام و نام خانوادگی اشخاص دیگر باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو و علائم حقوقی:

 1. آگهی روزنامه رسمی ثبتی شرکت
 2. درصورت داشتن تغییرات روزنامه تغییرات شرکت
 3. مدارک شناسایی شخصی که حق امضا دارد
 4. تصویر لوگوی طراحی شده در ابعاد 6*6
 5. ارائه کارت بازرگانی در صورت درخواست کارت بازرگانی
 6. مجوز ی که دلالت میکند به فعالیت شخص

مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگوی حقیقی

 1. مدارک شناسایی متقاضی ثبت لوگو
 2. مجوز ی که دلالت میکند به فعالیت شخص
 3. لوگوی طراحی شده در ابعاد6*6​

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.