تنظیم طرح توجیهی

در شروع مقاله به تعریف ها می پردازیم :

طرح توجیهی می توان گفت یک پروژه پیشنهادی را مورد مطالعه و ارزیابی عملی انجام دادند می باشد.

اهداف تنظیم طرح توجیهی

پیدا کردن و مشخص کردن نقاط ضعف و قوت کسب کار موجود و یا سرمایه گذاری پیشنهاد شده ، مجال ها و انذارها ، مأخذ مورد نیاز در جهت انجام کار و یک تصور ذهنی و نتیجه گیری مثبت برای بدست آوردن موفقیت .

می توان گفت طرح توجیهی بررسی ها و نتیجه گیری ها در مورد دو معیار از جمله " هزینه مورد نیاز " و " ارزش به دست آمده " است. در صورتی که طرح توجیهی مطلوب واقع می شود که شالوده تاریخی از کسب و کار و یا پروژه ، شرح محصولات و یا خدمات ، ارائه صورت های حسابداری ، جزئیات عملیات و مدیریت ، سیاسیت و بازار یابی ،  اطلاعات مالی ، الزامات قانونی تعهدات مالیاتی ، تمام موارد فوق را مطالعه قرار دهد . در نتیجه می تواان گفت قبل از اجرای پروژه و توسعه فنی طرح توجیهی نوشته می شود.

نگارش طرح توجیهی یک کسب و کار الزاما می بایست مانند یک داستان فواید گویا بودن و واضح بودن راداشته باشد و با در نظر گرفتن اهداف کسب و کار و راه رسیدن به این اهداف را مشخص کند .

وقتی تنظیمات طرح توجیهی انجام شد می توان آن را به بانک ارائه داد که در آن می توان برآورد سود و زیان و سرمایه ثابت ، سرمایه در گردش و نقطه سربه سر ، دوره برگشت سرمایه و .... بیان خواهد شد .

نگارش طرح توجیهی در 5 فصل شرح داده می شود :

 • معرفی محصول
 • شرح فرآیند تولید
 • امکان سنجی بازار و بررسی اقتصادی
 • برآورد مالی
 • محاسبه کامفار

انواع طرح توجیهی

طرح توجیهی به معنای واقعی توجیه کردن سرمایه گذاران ( اعم از بانک ، سازمان، شرکت و یا شخص ) می باشد . در جهت تصمیمات اخذ شده سرمایه گذار مبنی بر تنظیم رسا و واضح بودن طرح می باشد . که اولین نتیجه گیری آیا طرح مورد نظر امکان برآورده کردن خواسته های سرمایه گذار را دارد یا خیر ؟  برای اثبات وارائه طرح توجیهی باید مواردی را در نظر گرفت از جمله : عنوان واقعیت ها و ذکر تمامی داده ها با منبع و مرجع معتبر آنها و همچنین باید از فرایض نادرست دور ی کرد .

می توان برای تنظمیات بهتر باتوجه به راهنمایی های مقاله موسسه پایش در دو شکل ممکن ارائه داد :

طرح ایجاد :

به عنوان مثال واحد فعالیت تولیدی که در آغاز راه اندازی می باشد طرحی ارائه شود . باید دقت کرد در مورد تنظیم این طرح از دو واژه و اصطلاح " موجود " و " مورد نیاز " استفاده شود .

طرح توسعه :

یک واحد تولیدی که دارای مجوز پروانه بهره برداری می باشد طرح توسعه تنظیم می شود . که این طرح در جهت افزایش ظرفیت و بهبود خط تولید مؤثر می باشد . اینگونه طرح ها در پرداخت وام اولویت بیشتری دارند. در این نوع طرح از کلید واژه های " موجود " و " پس از توسعه " استفاده نمود.

مراحل تنظیم طرح توجیهی

طرح توجیهی در قالب مطالعه و سنجش ارزیابی موفقیت یک پروژه بحساب می آید . که هدف از این بررسی بدست آوردن میزان اجرایی بودن طرح می باشد . این مطالعه توسط شخص ثالثی خارج از مجموعه سرمایه گذاران  و یا شرکا پروژه صورت می گیرد . در مقابل فرصت های سرمایه گذاری باید توجه نمود که برخی از سرمایه گذاری به بعضی از موارد مثبت و خوشبینانه تمرکز می کنند .در نتیجه با بررسی کردن شخص ثالث تمام جوانب طرح را از جمله مثبت و یا منفی بودن پروژه را بررسی و کالبد شکافی می کند .

در نتیجه می توان بطور خلاصه مفهوم دقیق تری برداشت کرد که انجام این مطالعات و برآوردها مشخص کردن همزمان مشکلات و مزایای اجرای پروژه و یا موقعیت جدید برای سرمایه گذاری می باشد .

باتوجه به موارد ذکر شده ، بعضی از این صاحب نظران ، مطالعات بر روی سنجش طرح را نوعی تجزیه و تحلیل و یا آزمون می دانند . که نتیجه این بررسی ها و مطالعات تصویب حرکت به سمت جلو مراحل طراحی مهندسی و اجرای پروژه و انجام سرمایه گذاری با هدف پیشرفت پروژه صورت می گیرد .

مطالعاتی که برروی طرح ارزیابی و سنجش می شود چرخشگاهی جهت تصمیم گیری در اجرای پروژه و یا سرمایه گذاری آن می باشد .  برخورد عادی سرمایه گذاری مواجه با پاسخ دادن به سوالاتی می باشد که آیا باید این پروژه را اجراد کرد و یا در پروژه سرمایه گذاری نمود ؟ پاسخ " بله " و " نه " می باشد . صورت مسأله مدیران و یا سرمایه گذاران بصورت آینده به موضوع نگاه می کنند . در بعضی مواقع سرمایه گذاران با متوجه شدن جواب منفی سرگردان می شوند ، زیرا بدلیل اینکه اقداماتی از قبیل جذب نبروی انسانی و مهیا کردن لوازمات و احتیاجات پروژه را انجام می دهند که این کار انگیزه ای برای شنیدن جواب مثبت بعد از مطالعات و بررسی های طرح پروژه می شود .

از موارد بررسی تنظیم طرح توجیهی

محتوای امکان سنجی

باتوجه به مفهوم کلی می توان گفت آنچه تحت عنوان گزارش تهیه می شود امکان مطالعاتی بر روی طرح پروژه را در بردارد . یعنی این مطالعات بطور کلی همه جوانب و عوامل تأثیرگذار بر روی پروژه را در نظر گیرند  از جمله در ذیل عنوان می شود :

بخش اقتصادی

تأثیرات اقتصادی اجرای پروژه : محل احداث ویا مکان پروژه ، دستیابی به نیروهای متخصص و فنی و یا ساده ، امکانات مورد نیاز از جمله آب و برق و انرژی ، هم چنین اجرای پروژه در سطح بین المللی و ملی

بخش بازار

اطلاعاتی از قبیل مدیریت و ساماندهی فروش ، برنامه ای دقیق برای فروش محصولات در بازار و یا خروجی مفید پروژه ، ایجاد رقابت لازم در بین رقبا در بازار و ....

بخش فنی

دراین بخش  مناسب بودن محل احداث پروژه و همچنین در نظر گرفتن ملزومات طرح اجرایی بررسی به عمل می آید . در نتیجه برای بررسی های بهتر احتیاج به داده های معتبر و اطلاعات کافی و بدست آوردن نتیجه معتبر می باشد . بنابراین کلیه محدودیت پروژه مشخص کرده و هر روندی که باعث پیشرفت پروژه می شود مشخص نمود .

بخش مالی

در این بخش تمام محاسبات مالی و هزینه های لازم که برای اجرای پروژه مورد نیاز می باشد و میزان اعتبار اولیه موجود نزد صاحبان سرمایه به منظور راه اندازی و اداره پروژه محاسبه می شود .

بخش مدیریت

در این بخش به بررسی توانمندی های مدیران از لحاظ سوابق تحصیلی و کاری و تجربه آنها در مدیریت اجرای پروژه بررسی می شود .  

توضیحاتی سریع در خصوص تنظیم طرح توجیهی

در این مقاله اطلاعات مفیدی راجب به طرح توجیهی که برگرفته از تعریف طرح توجیهی ، نحوه تنظیم طرح ، مقادیر لازم در جهت تنظیم طرح و هم چنین اهداف طرح توجیهی اطلاعات مفید در اختیار شما خوانندگان قرار می دهد .

لازم به ذکر است در صورت نیاز به مشاوره و تنظیم و تدوین طرح توجیهی و پرسشنامه صنایع و هرگونه اقدام دیگر در این خصوص با کارشناسان و کارگروه مجرب موسسه حقوقی بین الملل پایش با برند تجاری مجتمع ثبت شرکت و برند و خدمات اداری تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.همچنین در موسسه حقوقی پایش کلیه فرایند خدمات اداری در تهران و کرج ،البرز و دیگر استانهای کشور با بالاترین کیفیت و در اسرع وقت صورت میپذیرد.

تعریف طرح توجیهی

طرحی قابل استناد می باشد که از تجزیه و تحلیل و پیش بینی های اقتصادی و بازار یابی بدست آید .

طرح توجیهی همان طور که از نام آن مشخص است توجیح پذیری یک طرح پروژه که امکان سرمایه گذاری و اجرا داشته باشد . یعنی افراد قبل از اقدام به سرمایه گذاری ارزیابی و تحلیل سرمایه ای که در راستا با طرح هزینه شود توجیه فنی و اقتصادی در خصوص بازار را داشته باشد .

هدف از طرح توجیهی

قبل از احداث و یا آغاز شروع پروژه طرح توجیح آن تنظیم گردد .  که پس از اجرا منجر به یک محصول با کیفیت و یا خدمات به مصرف کنندگان میانی و یا نهایی گردد. که در این راستا جهت تحلیل درست از پروژه و تحلیل برای هر ایده و هدف سرمایه گذاری یک گزارش جامع طرح توجیهی می توان آماده نمود.

بخش مطالعات بازار طرح توجیهی

در قسمت مطالعات بازار طرح توجیهی محصولات و خدمات  لحاظ گردیده بررسی های لازم در مورد عرصه و تقاضا و جنبه های مختلف بازار هدف و مصرف کنندگان بازار هدف مطالعه می گردد . یکی از بخش های مهم زمان تدوین طرح توجیهی بحساب می آید .

بخش توجیح پذیری فنی طرح توجیهی

در قسمت توجیه فنی طرح توجیهی باید تعداد رقبا که در این حرفه صنعتی حاضر می باشند از جمله مواردی از قیبل دانش فنی ، محل احداث و اجرا ، ساختار اجزا و همه ماشین آلات و هم چنین کلیه هزینه ها به نسبت درآمد طرح توجیهی توجیهات فنی بررسی می شود . سرمایه داران و سرمایه گذارانی که هدف سرمایه گذاری در حوزه های اقتصادی و تولیدی و... را دارند این بخش از اهمیت ویژه ای برخودار می باشد .

تجزیه و تحلیل مالی طرح توجیهی

در این قسمت بحث بدست آوردن سودهی بیشتر طرح توجیهی و بر اساس آن اولین گام فرآیند در جهت توجیه پذیری ، توجه به اصول طرح توجیهی که هدف اصلی اجرای طرح بدست آوردن محصول با کیفیت بالا می باشد . بر این اساس یکی از ارکان بازار می باشد . که از لحاظ سرمایه ، واسطه ای و آمار و اطلاعات دقیق نوع محصول بدست می آید . تجزیه و تحلیل طرح توجیهی به صورت کامل بررسی و بنابراین به صورت کلی و دقیق محاسبات ودر نمودار هایی گزارشات طرح توجیهی را کاملا نمایش داده شود . در نتیجه سرمایه دارانی که قصد سرمایه گذاری بر روی کسب و کار راداشته باشند باتوجه به وضع بازار از درجات اعتبار خاص برخوردار می شوند . در نتیجه این سرمایه گذاران می توانند راهنمایی لازم را از کارشناسان مجرب در زمینه های بازار یابی و تجزیه و تحلیل مشاوره لازم را اخذ نموده و اقدام به تنظیم طرح توجیهی نمایند .

تنظیم پرسشنامه صنایع

این پرسشنامه صنایع به نحوی می توان طرح توجیهی نامید . در پرسشنامه صنایع به صورت مختصر طرح توجیهی قید می شود و تنظیم پرسشنامه صنایع در جهتی تنظیم می شود که سرمایه گذار قصد و هدف راه انداری یک واحد تولیدی در شهرک های صنعتی را به عهده دارد . در این صورت مراحل تنظمیات  و تألیف پرسشنامه دردستور کار قرار می گیرد . کلیه پرسشنامه های استان البرز شهر کرج و تهران و همچنین دیگر استهانهای کشور را موسسه بین الملل پایش با کمال افتخار دریافت و فرایند اجرای را تا رسیدن به نقطه مطلوب در اسرع وقت انجام میدهد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.