ایزو

یک سازمان غیر دولتی بین المللی  که مکان آن در ژنو می باشد . در سال 24 فوریه 1947 تاسیس شده است . سازمانی که تشکیل شده از موسسه های ملی استاندارد کردن برای 130 کشور بزرگ ، کوچک ، صنعتی و هم چنین در حال توسعه می باشد .

كلمه (ISO)ایزو از چه مشتق شده است؟

کلمه ایزو به صورت زبان غیر فارسی ، انگلیسی (ISO) شناخته می شود که مخفف International Organization for  Standardization می باشد . در اصل از کلمه یونانی isos برگرفته شده است که به معنی برابر می باشد .از " برابر " تا " استاندارد " انتخاب کلمه ISO به عنوان نام یك سازمان بین المللی به سهولت دانسته می شود. که بنابراین باتوجه  به کشورهای مختلف و زبان های مختلف نام این سازمان بین المللی ISO شناخته شده است .

از وظایف اصلی ایزو ، ارتقا دادن استاندارد کردن و امور مربوط به جهان با بینشی که به معاملات بین المللی کالاها و خدمات ، در محدوده علمی بهبود همکاری ، فنی ، اطلاعات و امور اقتصادی و حمایت از تولید کننده و مصرف کننده را تسهیل می کند .

تألیف استاندارد های فنی و اختیاری را سازمان بین المللی استاندارد ایزو بر عهده دارد . تقریبا این استاندارد ها مرتبط به تکنولوژی می باشد در نتیجه این روند کمک به ساخت و تولید و ارائه کالاها و خدمات مفیدتر ، ایمن تر و بهداشتی تر می نماید . در نتیجه تجارت و بازرگانی توسط استاندارد های ایزو در بین کشور  ها را بهتر و راحتر می شود .

سازمان بین المللی ایزو از یک اعضا تشکیل می شود و سازمان های زیر مجموعه خود نمایندگان مراجع استاندارد کردن در کشور های تابع می باشند . در نتیجه نماینده از هر کشور فقط یک سازمان می تواند عضو شود .  

 • عضو مکاتبه ای (Correspondent Member) از دیگر اعضای سازمان بین المللی استاندارد می باشد به این معنی که سازمان منتخب از یک کشور می باشد که تا کنون عدم فعالیت استاندارد و تدوین آن نداشته است . این سازمان اطلاعاتی ذی نفع کسب می نماید و در امور فنی همکاری ندارد .
 • عضو مشترک (Subscriber Member) از دیگر اعضای سازمان بین المللی استاندارد می باشد که دارای کشورهایی می باشد که اقتصاد خرد دارند که در این صورت عضویت را دارا باشند .

سازمان بین المللی استاندارد تا پایان ژانویه 2001 دارای 138 عضو شامل 91 عضو اصلی, 36 عضو مكاتبه ای و 11 عضو مشترك بوده است.

از جمله اعضای اصلی این سازمان ، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران می باشد که همکاری و مشارکت بین المللی در تدوین استاندارد دارد .

استانداردهای ایزو

اولین سوالی که در ذهن ایجاد می شود با چه ایزاری می توانید تضمین بر کیفیت محصولات تولیدی خود را ثابت کنیم و قاعده و روش آن چگونه است ؟ تنها پاسخی که می توان داد استاندارد مبنی بر نضمین کیفیت می باشد . در نتیجه جهت پاسخ به این نیاز سازمان استاندارد شرکت ها و استاندارد های مختلفی را مشخص کرده است . یکی از معروفترین استانداردها ISO 9000  می باشد . که بسیاری از شرکت ها و سازمان های ایران مطابق با آن هستند . می توان به این موضوع اشاره کرد که استاندار های ایزو با استاندارد های تضمین کیفیت متفاوت می باشند . که فرق بین این دو  استانداردها بعضی از مردم و کشورها متوجه نمی شوند . یکی از اشتباهات رایج گواهی نامه ایزو 9000 را جز نشان کیفیت می دانند .

باید توجه نمود که استاندار های تضمینن کیفیت با استاندار های کیفیت محصول تفاوت آن به نوع نگرش ما به کیفیت از دید کلی شرکت و محصول مرتبط است .

 • استاندارهای محصول منظور جهت کیفیت محصول حداقل ملزومات فنی را بیان می کند .
 • استاندارد تضمین کیفیت ملزومات کیفی از لحاظ ابعاد شرکت و فرایند های آن باشد .

نکته : باید توجه نمود که استاندارد تضمین کیفیت برای محصول مشخصات خاصی را عنوان نمی کند . از جمله مواردی که الزامی است عوامل مؤثر بر کیفیت که در فرآیندهایی مختلف مثل تولید ، طراحی و خرید بررسی می شود .

استانداردها چه اهمیت و کاربردی دارند؟ 

علامت هایی که بر روی کالاها مشاهده می شود هر کدام معانی خاص خود را دارد . علامت های استاندارد ایران  CE، ISO 9001:2000، ISO 14001:2004، OHSAS 18000، HACCP یا …  مشاهده می شود . از نمونه مواردی به مفهوم علامت در ذیل می پردازیم :

 • HACCP :  علامتی که بر روی محصولات غذایی استفاده می شود به معنی تضمین سلامت و مطمئن بودن مواد غذایی می توان گفت نقاط بحرانی در خط تولید شناسایی و کنترل می شود.
 • 2000:ISO 9001 : علامت سازمان تولید کننده آن  محصول می باشد که دارای کیفیت خاصی است.
 • CE : از گونه مجوز های وارد کردن کالاها به بازار اروپا . GS : از مجوزهای واردکردن کالا به بازار آلمان می باشد .
 •  ISO 14001 و OHSAS : به ترتیب بیانگر نظام مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی هستند.

به عبارت دیگر علایم استاندارد اجباری ایران، CE و CS جزو استانداردهای محصول و استانداردهای ISO14001 & OHSAS18001 جزو استانداردهای مدیریتی محسوب می شوند.

معمولا گفته می شود صنعت کشور ما 10 تا 30 سال از آخرین تکنولوژی عقب تر است، اما خوشبختانه در صنعت استانداردهای مدیریتی مانند ایزو اینگونه نیست و به محض تدوین استانداردی جدید، متخصصان ما نسبت به ترجمه و انتشار آنها اقدام می کنند. استانداردهای ISO 22000:2005 مربوط به زنجیره صنایع غذایی و ISO 27001:2005 مرتبط با نظام مدیریت امنیت اطلاعات نمونه هایی از این استانداردها می باشند که به تازگی از تدوین نسخه اصلی آنها می گذرد. 
استاندارد کردن و استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی به سزا دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت ها تلاش کرد تا به فناوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد. اغلب چنین می پندارند که استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده است. البته این نظر تا حدی صحیح است و استاندارد به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد، اما استحکام صنعت و فناوری را نیز در نظر دارد و می توان گفت که سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است.

استانداردهای ایزو چگونه به جامعه سود می رسانند؟

 1. برای تجارت : قبول کردن استانداردهای عمومی بین المللی سبب می شود که فرآورنده پایه پیشرفت محصولات و کالاها خود را بر این اساس معین کرده و در نتیجه به ارزش بیشتر در عموم راه پیدا می کند . مشاغلی که مطابق با استانداردهای بین المللی برپاشده در تمام نقاط مختلف امکان رقابت میسر باشد .
 2. برای خریداران : باتوجه به وفق محصولات در جهان که مطابق استاندارد های بین المللی بوجود آمده است سبب انتخاب بیشتر و بهتر مصرف کننده شده است .باتوجه به ایجاد رقابت هم چنین می توانند از قیمت پایین تر بهره مند شوند .  
 3. برای دولت ها : استانداردهای بین المللی پایه های تکنولوژیکی و علمی را فراهم می کند که باعث پایه ریزی سلامتی، امنیت و حفظ طبیعت می شود.
 4. برای کشورهای توسعه یافته : فرصتی را استاندارد های بین المللی به کشورهای توسعه یافته می دهد که برروی منابع کم یاب با سرمایه گذاری از اتلاف آنها جلوگیری به عمل آید .
 5. برای مصرف کنندگان : انطباق محصولات و سرویس ها با استانداردهای بین المللی مصرف کننده را از کیفیت ، امنیت و راحتی مطمئن می سازد.
 6. برای همه افراد : اطمینان سازی مصرف کننده از امنیت حمل و نقل ،  دستگاه ها و لوازمی که استفاده می کنند را استاندارد های بین المللی در پی دارد .
 7. برای محیط زیست : می توان گفت استاندارد های بین المللی کمک رسانی در حفظ  هوا ، آب و کیفیت خاک و انتشار گازها و تشاشعات ایجاد می کند .

تعریفی کلی از برخی واژه های استاندارد ایزو

 • کیفیت چیست ؟ از موراد اهم موضوع برآورده کردن نیاز ها و انتظارات مشتری می باشد که مجموعه ای از خاصیت ها و ویژگی های یک محصول را در بر دارد . و هم چنین مطابق با قانون باشد کیفیت نامیده می شود .  
 • عرضه کننده کیست ؟ ارائه کننده محصولات و یا خدمات می باشد ( مانند فروشنده ، تولید کنندگان ، پیمانکاران و... ) عرضه نامیده می شود .
 • مشتری (Customer) کیست ؟ انجام فرآیند بر روی محصول دریافت شده توسط مشتری (Customer) صورت می گیرد .
 • مصرف کننده (Consumer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول دریافت شده را به مصرف می رساند ، مصرف کننده (Consumer) نامیده می شود.
 • خدمت چیست ؟ عدم لمس فرآیند (intangible) ، قابل درک بودن آن به معنی دیگر جوهره ای که قابل لمس نباشد و  درک عقلانی داشته باشد .
 • تولید چیست ؟ به فرآیندهای ایجاد شده ای محصول گویند که قابل لمس و درک باشد .
 • عدم انطباق چیست ؟ برآورده نشدن یک نیازمندی (اقدامات) در سازمان است. نیازمندی شامل قوانین و مقررات دستورالعمل های ابلاغی و استانداردهای فنی می باشد.
 • روش اصلاحی چیست ؟ از بین بردن معلول.
 • اقدام اصلاحی چیست ؟ فعالیت هایی است که عوامل یا علت های ایجاد مشکل را شناسایی و رفع نماید.
 • اقدام پیشگیرانه چیست ؟ شناسایی عوامل یا علت های بالقوه که از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.