استعلام برند

ثبت و تعیین علامت تجاری موازی با رعایت کردن قوانین خاصی می باشد، با رعایت کردن قوانین ثبت اختراعات ؛ انتخاب برند و یا علامت تجاری می بایست جدید و نو ، ابتکار خلاقیت ، نامعتبر و گمراه کننده نباشد

 از جمله مواردی که علامت تجاری باید دقت کرد که این علامت بر روی محصول ثبت می شود که ملزوم به داشتن ماهیت شکلی جدید باشد و سابقه عدم ثبت و استعمال از سمت دیگران نداشته باشد .

کالاها از نظر قوانین از طبقه بندی خاصی پیروی می کنند . باتوجه به قوانین طبقه بندی کالاها ، در صورتی که کالاها مشابه هم باشد و از یکنام و یا برند تجاری استفاده نماید در این صورت  برای کالای دوم نام برند ثبت نمی شود و ممنوع می باشد.    

تعیین نام برند

با توجه به روند افزایشی نام برند در اداره مالکیت صنعتی در چند سال اخیر، انتخاب در تعیین نام برند آسان و راحت نمی باشد .  باید توجه کرد در صورتی که برندی قبلا به ثبت رسیده باشد دیگر نمی توان مجدد از آن استفاده کرد و غیر قابل ثبت می باشد . الزامی است که از عدم ثبت برند انتخابی و رد صلاحیت آن اقداماتی از جمله استعلام گیری را انجام داد .

برای اطلاع از نحوه ثبت برند به مقاله ی ثبت برند مراجعه نمایید.

برای استعلام برند چکار کنیم؟

جهت اطمینان از صحت و جلوگیری از عدم ثبت برند انتخابی خود می توان از سامانه اینترنتی به آدرس ذیل استفاده نمود :

پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

یکی از معتبر ترین روش های استعلام گیری در حال حاضر می باشد . به سامانه فوق وارد شده  و در قسمت آگهی قانونی مراجعه کرده و با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی،قید نام و تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.

در هنگام استعلام گیری برند ، از تمامی برند های موجود در 45 طبقه کاری اطلاع پیدا کرد . گاهی در بعضی مواقع احتمال دارد یک برند اختصاص به کالا و یا خدماتی در نظر بگیریم و بخواهیم از همان نام در کالا و یا خدمات دیگر استفاده کنیم . در نتیجه با روند استعلام گیری که در قبل از ثبت انجام می شود می توان از ثبت آن برند در طبقات دیگر مطمئن شده و دیگر نیاز به ارائه اظهارنامه نمی باشیم .

نکات مهم انتخاب برند

ابتکاری بودن علامت تجاری

نوآوری طرح جدید و ایده نو یکی از خصوصیات مهم علامت تجاری می باشد . علامت باید از طراحی و ظرافت شکلی خاصی باشد باید توجه کرد بصورت ساده نباشد و پیچیده باشد بدلیل اینکه با خود جنس نباید اشتباه شود چون محصولی که در بازار عرضه می شود مورد حمایت قرار نمی گیرد .و از آثار مفید یک علامت تجاری بهره مند نمی شود . در این صورت از اسامی عام ، راحت و ساده در علامت تجاری نباید استفاده کرد مانند کلمه " شکر " ، همچنین استفاده کردن از خطوط نامنظم هندسی به شکل لوزی ودایره و همچنین انتخاب ارقام و اعداد کیفیت محصول را مشخص نمی کند . ابتکاری جدید بحاسب نمی آید . ولی اگر ارقام مورد استفاده با نوع کالا متمایز باشد برای استفاده به عنوان علامت،خالی از اشکال خواهد بود.

عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

انتخاب علامت تجاری نباید به گونه ای کشیده شده باشد که در ذهنیت مشتری ایجاد اشتباه شود و تمایز بین محصولات را مشخص نکند و مشتری دچار سردرگمی در انتخاب محصول مورد نظر خود را داشته باشد ، به عنوان مثال، در علایم مرکب ممکن است در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند،به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد.

ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد،صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به تصور اینکه کالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شد و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.

در استعلام برند قبل از ثبت یکی از موارد زیر اتفاق می افتد

 1. تکراری بودن و مورد مشابه آن برند مشاهده می شود
 2. برند مورد نظر یکی از کلمات عبارت ثبت شده می باشد.
 3. عدم تکراری بودن و تشابه اسمی و جیدی بودن آن مشخص می شود
 4. در موارد 2 و 1 شخص پس از استعلام برند قبل از تنظیم اظهارنامه به این نتیجه می رسد که برند منتخب مطمئنا توسط سازمان ثبت اسناد و املاک رد می گردد که در این صورت از ثبت آن صرف نظر می کند و در مورد 3 که مطلوب ترین حالت ممکن می باشد شخص در می یابد که برند مورد نظر تحت هیچ شرایطی با اخطار مواجه نخواهد شد و می توان آن را بی هیچ ممانعتی در طبقه دلخواه ثبت کرد .

مدارک لازم جهت ثبت برند

قبل از اقدام به ثبت برند باید دقت کرد که متقاضی این برند اگر شخص حقیقی باشد بنام خود شخص علامت تجاری ثبت می رسد و اگر شخص حقوقی باشد علامت تجاری به شرکت ثبت می شود.

در ثبت برند احتیاج به ارائه مدارک می باشد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد .برای شخص حقیقی همه ی مدارک باید به نام شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت مورد نظر باشد و  در مدارک لازم برای شخص حقوقی تمام  مدارک ومجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه ی مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکت ذکر شده باشد. لازم است قبل از شروع ثبت برند  مدارک ذیل را آماده کنید و آن ها را اسکن نمایید.

شخص حقیقی

 1. کپی شناسنامه.
 2. کارت ملی.
 3. کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
 4. کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

شخص حقوقی

 1. کپی شناسنامه.
 2. کپی کارت ملی.
 3. کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد.)
 4. کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 5. کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

نکته:در صورتی که در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود. 

قابل ذکر است، اسم یا عنوانی که ماهیت یا طریقه ی استفاده از آن بر خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه  باشد و یا موجبات فریب عموم را فراهم کند، نمی تواند به عنوان یک نام تجاری به کار رود و غیر قانونی تلقی می گردد. علاوه براین موارد، هر گاه خواهان ثابت کند که مالک علامت ثبت شده از آن به تنهایی و یا بر خلاف ضوابط مندرج در قانون استفاده کرده و یا اجازه ی استفاده از آن را صادر نموده یا به نحوی از علامت جمعی استفاده کند یا اجازه ی استفاده از آن را بدهد که موجب فریب مراکز تجاری یا  عمومی نسبت به مبدا و یا هر خصوصیت مشترک دیگر کالا و خدمات مربوط گردد، دادگاه علامت جمعی را باطل می کند.

در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ثبت شرکت پایش آماده ارائه خدمات ثبتی به متقاضیان محترم می باشد.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.