مراحل ثبت شرکت

ثبت شرکت، به شرکت اعتبار مهم می بخشد و باعث ایجاد وحدت و همکاری می شود .موسسین  با ثبت شرکت میخواهند به این نتیجه برسند آیا شخصیت حقوقی با قوانین و مقررات و توجه لازم به  ثبت رسیده یا خیر؟

 هنگامی که شرکت به ثبت برسد قراردادهای منعقده  بین سهامداران  دارای رسمیت است  و هیچ کدام نمیتوانند نسبت به اساسنامه و یا قوانین اظهار عدم آگاهی نمایند .

الف - آگاهی از  قوانین حقوقی شرکت ها ، اولین قدم برای تاسیس و ثبت یک شرکت ایجاد می شود .قصد تاسیس یک شرکت را دارید، باید  علاوه بر گزینش شرکا و سهامداران  شرکت،با توجه به اهداف  اشخاص در آینده ،نوع فعالیت افراد و میزان مسئولیت  و وظایف هر یک از شرکا  و سهامداران ، تعیین نمایید.

مزایای ثبت شرکت

 1. فعالیت رسمی و قانونی.
 2. تقسیم مسئولیت بین چند نفر که به عنوان شریک فعالیت می کنند .
 3.   اطمینان و اعتماد بیشتر ارگان ها ، نهاد ها و دولت به اشخاص حقوقی.
 4.  حمایت بسیار گسترده تر دولت از اشخاص حقوقی.
 5. امکان شرکت در مناقصات و مزایدات سایر شرکت ها و ارگان ها.
 6. امکان دریافت نمایندگی رسمی از سایر نهاد های داخلی و حتی خارجی.
 7. اعتماد بیشتر مشتریان به شرکت ها به توجه به اطلاع رسانی و پشتوانه بهتر آن ها.
 8. امکان استفاده و بهره برداری بسیار بیشتر از امتیازات،اعتبارات و تسهیلات سایر سازمان ها.

 مراحل ثبت شرکت

1-شرکت سهامی عام به صورت زیر میباشد
حداقل  تعداد شرکا در شرکت سهامی عام 5 نفر است.حداقل دارایی ششصدهزار تومان  و حداقل هیات مدیره یا مدیران 6 نفر و مسئولیت شرکا به مقدار مبلغ اسمی سهام هر شریک می باشد.
2-شرکت سهامی خاص
حداقل شرکا در شرکت سهامی خاص 3 نفر است.حداقل سرمایه صد هزار تومان  و حداقل هیات مدیره یا مدیران 3 نفر و مسئولیت شرکا به میزان مبلغ تعیین سهام هرسهامداران می باشد.
3-شرکت با مسئولیت محدود
حداقل  تعداد شرکا در شرکت سهامی خاص 3  نفر است.برای حداقل دارایی منع و محدودیتی وجود ندارد و حداقل هیات مدیره یا مدیران 1 نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا به مقدار سهم مشترک هرسهامدار  می باشد.
4-شرکت تضامنی:
در شرکت تضامنی حداقل شرکا 2 نفر است ،برای حداقل دارایی منع و محدودیتی وجود ندارد،حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا نامحدود است و هر شریک مسئولیت  و وظیفه کامل دارد.
5-شرکت نسبی
حداقل شرکا در شرکت نسبی 2 نفر است.برای حداقل دارایی  محدودیتی وجود ندارد و حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و  مسئولیت  و وظایف شرکا به نسبت سهم مشترک هرسهامدار  می باشد.
6-شرکت مختلط سهامی
در شرکت مختلط سهامی حداقل شرکا 2 نفر است ،برای حداقل دارایی محدودیتی وجود ندارد،حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکای ضامن نامحدود و شرکای سهامی به میزان مبلغ اسمی هر شریک می باشد.
7-شرکت مختلط غیر سهامی
در شرکت مختلط غیر سهامی حداقل  تعداد شرکا 2 نفر است ،برای حداقل دارایی محدودیتی وجود ندارد،حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکای ضامن نامحدود و شرکای غیر سهامی به میزان سهم  مشترک می باشد.
8-شرکت تعاونی
حداقل شرکا در شرکت تعاونی 7 نفر است.برای حداقل دارایی محدودیتی وجود ندارد و تعداد حداقل هیات مدیره یا مدیران 3 تا 7 نفر و  مسئولیت شرکا در صورت سهامی بودن به میزان مبلغ اسمی هر سهامدار و در صورت غیر سهامی بودن با توجه به توافق شرکا در اساسنامه  و قوانین شرکتنامه  مطابق قانون می باشد.
الزاما بعد از ثبت شرکت و مراحل آن اقدامات  مدارک صورت میگیرد .

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

1-دو نسخه اظهارنامه تکميل شده

2-دو نسخه اساسنامه و قوانین شرکتنامه به صورت کامل

3-کامل نمودن  فرم مشخص نام به اولويت نام های انتخابی و رسید  واريزي

4-اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت دارایی تعهدي(حداقل 35% سرمايه) همراه با رسید واريزي

5-اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردي ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد

6-تصوير برابر با اصل مدارک تعیین شخصیت سهامداران، مديران و بازرسان

7-اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اشخاص  هیأت مديره، مديرعامل و بازرسان

8-دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومي موسسين

9-دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره  به صورت کامل

10-اصل وکالتنامه  وکيل دادگستري  اگر ثبت شرکت توسط وکیل صورت گیرد .

انواع شرکت

شرکت یک بنگاه اقتصادی است که به جمع افراد حقیقی قالب حقوقی می دهد و هدف از ثبت و تاسیس آن این است که اعتماد و تعهدات و اطمینانی که شرکت داراز شخص بیشتر است.انواع شرکت بر اساس قالب ثبتی آن به هفت طبقه تقسیم می شود:

1- ثبت شرکت سهامی  2- ثبت شرکت مسئولیت محدود  3- ثبت شرکت تضامنی  4- ثبتشرکت مختلط غیر سهامی  5- ثبت شرکت مختلط سهامی  6- ثبت شرکت نسبی  7- ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت هر یک از قالبهای بیان شده با شرایط و مدارک خاص خود همراه است.از بین ای 7 دسته بیان شده ثبت شرکت مسئولیت محدود به دلیل راحتتر و ساده تر بودن مدیریت و ثبت آن با محبوبیت 85% در بین ایرانیان برخوردار است .بعد از قالب مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص با محبوبیت 35% انتخاب دوم ایرانیان است.ثبت و مدیریت این نوع شرکت نسبت به ثبت شرکت مسئولیت محدود دشور تراست  اما به دلیل مزایاییکه دارد طرفداران ثبتی خود را دارا می باشد.یکی از این مزایا اعتماد زیاد طرفهای قرارداد نسبت به شرکتهای سهامی خاص می باشد.این اعتماد از تعهد سهامداران نسبت به مبلغ اسمی سهامی سرمایه آنها نشات می گیرد.

موسسه پایش می تواند بهترین راهنما در حوزه ثبت شرکت در انواع مختلف و همچنین ثبت انواع تغییرات باشد.حوزه ثبت شرکت حوزه تخصصی می باشد و بهترین راه این است که در هر کاری از متخصص آن کمک و راهنمایی خواست.موسسه ثبت شرکت و برند پایش با بیش از 12 سال سابقه فعالیت در حوزه های مختلف حقوقی و ثبتی می تواندبهترین انتخاب شما متقاضیان ثبت شرکت در سراسر کشور باشد.​

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.