مراحل ثبت برند

برند و یا علامت تجاری انواع گوناگون دارند بعضی از برند ها به صورت نوشتاری میباشند و بعضی دیگر به شکل تصویر یا طراحی گرافیکی میباشد عبارتی میشه گفت برند یک نوع طرح یا نشان میباشد.از خصوصیت های مشترک بین برند ها این است که نشان دهنده و یادآور ویژگی های محصول برای مصرف کننده میباشد و این مورد رقابت را بین محصولات ایجاد می کند .

با مشاهده علامت تجاری یک محصول و یا یک خدمات آنچه به ذهن مصرف کننده میرسد خصوصیات خاص آن کالا و خدمات است که این موضوع باعث میشود که شناسایی و تشخیص آن محصول از دیگر محصولات همشکل آسان گردد مخصوصا اگر آن محصول دارای برند یک ویژگی خاص را نسبت به دیگر محصولات دارا باشد.داشتن برند یا علامت تجاری مصرف کننده را ترغیب میکند که محصول و خدمات را امتحان کند .البته این موضوع به عوامل دیگر هم بستگی دارد عواملی مثل درک متقابل صاحب علامت از نیاز مصرف کننده نسبت به همان محصول.

مراحل ثبت برند

بعد از تشکیل پرونده وارجاع به کارشناسان مربوطه  سازمان اداره مالکیت صنعتی وضعیت پرونده بعد ازحداقل ۴۵روزوحداکثر۱۲۰ روز تعیین می شود و موارد زیر ایجاد می شود :

الف-تایید : پرونده و اطلاعات هیچ ایراداتی ندارد، مغایرت و مشابهت ندارد و برای صدور آگهیدر خواست کننده  ثبت نشان تجاری اقدامات بعدی صورت می گیرد :

ملاحظه نمایید  ثبت نشان تجاری نیاز به ۳ آگهی دارد که این مرحلها مقدماتی ترین   آگهی ایجاد میشود

*در این مرحله باید روزنامه رسمی صورت گیرد یعنی تقاضا  مورد پذیرش پرونده شما در روزنامه های کثیرالانشارنشر داده می شود .. ملاحظه نمایید :صادر نمودن  روزنامه رسمی حدود ۱۰ الی ۱۵ روز کاری مدت خواهد بود .

*بعد از صادر نمودن  روزنامه رسمی اول ۳۱ روز زمان برای اعتراضات وجود خواهد داشت تا اگر کسی ادعایی در تجاری  مورد تقاضا شما داشته باشد اعتراض خود رابیان دارید ..

*مدت 30 روز گذشت  و هیچ اعتراضی نباشد . ، در این موعد   همه چی خیلی آروم و خیلی سریع درخواست آگهی دوم را ارائه می دهیم . آگهی دوم به مفهوم  داشتن شماره ثبت علامت تجاری است.و 90 در صد کاربه اتمام رسیده است .

آگهی دوم که گرفته شد  و ایراداتی  وجود نداشته باشد بلافاصله  برای چاپ در روزنامه رسمی کثیر الانشار اقدام می شودعمل شود .

*  الی ۱۵ روز کاری زمان خواهد برد تا روزنامه رسمی داخل سایت قابل استعلام  و بصورت کامل نشر داده شده است ..

با ارسال روزنامه رسمی دوم از طریق وکیل تقاضا آگهی فردی ۱۰ ساله ثبت علامت تجاری را به اداره مالکیت صنعتی می دهیم.

ب-ردکامل:

پرونده دچارایراد و نقص  است و قابلیت استعلام و پیگیری ندارد.

ج-ایرادات  پرونده یا تشابه :

در صورتی که پرونده دارای مشکل وو ایراد باشد ،در این مرحله ضروری است است  تا پیگیری شود و برای رفع نقص و ایراداقدام نمایید  .و دیگر موارد به شما  اعلام میدارد .بعد از  رفع  مشکلات و ایراد مانند مرحله نوع ۱ که پذیرش  بود صورت می گیرد .با این وجوه افتراق  که اطلاعات تکمیل شود

لازم به ذکر است ، نشان تجاری  حقیقی ،ثبت علامت تجاری به نام شخص و علامت تجاری حقوقی به ثبت علامت تجاری به شرکت بیان می شود . بین علامت تجاری حقیقی و حقوقی در مدارک مورد نیاز آن وجوه افتراق و تفاوت است برای شخص حقیقی کلیه ی مدارک باید به نام شخص و مرتبط به دسته  وزمینه فعالیت مورد نظر  و  در مدارک لازم برای شخص حقوقی کلیه ی  مدارک ومجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه ی مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکتبیان شود قابل بیان است قبل از شروع ثبت برند  مدارک ذیل را آماده کنید و آن ها را اسکن نمایید

مزایای ثبت برند

شاید به ثبت رساندن یک برند یا علامت تجاری مدت قابل توجهی را نیاز داشته باشد ولی مزیت هایی که ثبت برند در موفقیت و پیشرفت آن محصول دارد بسیار حائز اهمیت میباشد از مزایای مهم برند میتوان به ایجاد یک عرصه رقابتی بین ارائه دهنده های خدمات و محصولات اشاره داشت. البته شایان ذکر است که ثبت کردن برند یاد آور کیفیت منحصر به فرد یک محصول میباشد که میتواند آن را از دیگر محصولات متمایز کند.که این موضوع در ادامه فعالیت اشخاص صاحبان برند و و پیشبرد اهداف آن ها نقش به سزایی دارد.

اعتبار یک برند ثبت شده 10 ساله میباشد که پس از پایان این تاریخ میتوان برای تمدید اعتبار برند اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز ثبت برند

صاحبان برند یا علامت تجاری میتوانند هم اشخاص حقیقی باشند و هم اشخاص حقوقی که مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت میباشد مدارک ثبت برند حقیقی به این شرح میباشد:کپی مدارک هویتی متقاضی ثبت برند ،طرحی که برای برند طراحی شده است،مدرکی که دلالت کننده فعالیت شخص باشد.

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی:مدارک هویتی مدیر عامل،تمام مدارک شرکت (اوراق شرکت و آگهی های روزنامه رسمی)،ارائه طرحی که طراحی شده برای برند،ارائه مجوزی که فعالیت شرکت را دلالت کند.

زمان و هزینه ثبت برند

از زمانی که ثبت نام اولیه برند در سایت اداره مالکیت صنعتی صورت میگیرد تا بررسی کارشناسان و اعلام نتایج، 45 روز کاری طول میکشد پس از ارائه تاییدیه کارشناسان برای ثبت برند میتوان برای آگهی اول روزنام رسمی برند اقدام کرد.ولی میزان هزینه ثبت برند به تعداد طبقه های انتخابی متقاضی بستگی داردو همچنین میزان هزینه ثبت برند به زمینه فعالیت اشخاص هم وابسته میباشد که اعلام این هزینه ها پس از ارائه درخواست متقاضی و بررسی کارشناس صورت میگیرد.

ثبت نام در سامانه مالکیت صنعتی برای ثبت برند

 sherkat.ssaa.ir  مراجعه به سایت

انتخاب گزینه مرکز مالکیت معنوی

در کادر پایین قسمت خدمات الکترونیک ،اداره ثبت علائم را انتخاب کرده گزینه ثبت اظهارنامه علامت را انتخاب می کنید.

از این به بعد مراحل ثبت نام برند شروع میشود در قسمت ابتدایی که ورود اطلاعات اظهارنامه میباشد نوع اظهارنامه را مشخص کنید و بعد از انتخاب افزودن مالک را میزنید اگر که برند شخصی باشد اطلاعات شخص و اگر شرکتی باشد اطلاعات شرکت درج میگردد. اطلاعات وارد شده حتما باید با فونت فارسی نوشته شود.و بعد گزینه ثبت درخواست جدید را دارم را می زنید.

اطلاعات اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی را وارد می کنید

قسمتی است به نام اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده که شماره تماسی که اعلام میگردد رمز ورود و اطلاعات بررسی کارشناس به آن از طریق پیامک ارسال میشود.اگر متقاضی ثبت برند برای فرآیند ثبت برند خود وکیلی را دارد در قسمت نماینده قانونی اطلاعات وکیل را وارد میکند و اگر وکیل ندارداطلاعات متقاضی که یکی از مدیران محسوب میشود وارد می شود

صفحه ای است به نام انتخاب محصول بر اساس مجوز وجود دارد اگر که شماره طبقه محصول را میدانید تنها شماره طبقه را وارد کنید در غیر اینصورت اسم هر محصول را سرچ کنید و تا طبقه شغلی محصول رویت شود.

در مرحله بعدی تمام مدارکی که در قبل ذکر شد باید بارگذاری گردد .چنانچه مدارکی که قراره اسکن شود بیشتر از موارد بارگذاری باشد باید قسمت افزودن ضمائم اختیاری را زد تا توانست تمام مدارک را بارگذاری نمود.

در آخر مدارک ارسالی را باید بازبینی کرد و تایید نمود.

در قسمت نهایی که هزینه ها است باید هزینه اولیه ثبت اینترنتی را پرداخت کرد تا رمز و شماره اظهارنامه به متقاضی ارسال گردد.

اگر که پس از 45 روز کاری بررسی های کارشناس به اتمام رسید و تاییدیه ثبت را اعلام کرد باید هزینه های نهایی واریز گردد .پس از تایید وکیل به اداره مراجعه میکند و مدارک و تکمیل به اداره ارائه میدهد که مراتب واریز هزینه های پایانی به اطلاع متقاضی میرسد.

در صورت برخود به رد