ثبت شرکت سهامی خاص در کرج

ثبت شرکت پایش در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره ی ثبت شرکت سهامی خاص در کرج مطالبی را به اشخاصی که می خواهند جهت ثبت شرکت سهامی خاص اقدام کنند مطالبی را ارائه نماید.

 شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص ثبت شرکتی است که از لحاظ ساختاری شبیه به شرکت مسدولیت محدود بوده اما سرمایه در آن به قطعات سهم یا سهام تبدیل می گردد. شرکت سهامی خاص شرکت بازرگانی تلقی می گردد  و برای اخذ تسهیلات بانکی،  گرفتن نمایندگی‌های و یا شرکت در مناقصات و مزایده‌های دولتی و نمایشگاه ها  از اعتبار نسبتا" خوبی برخوردار است. به این دلیل به آن شرکت سهامی گفته می شود که سرمایه آن تبدیل به سهام می گردد. سهام شرکت‌های سهامی خاص در  بازار بورس قابل معامله  نیست اما توسط مردم به راحتی قابل دادو ستد می‌باشد. برخلاف شرکت با مسئولیت محدود در زمان ثبت شرکت سهامی خاص، باید تمام سرمایه آن در هنگام تاسیس توسط اعضا تامین  شده و بخشی از سرمایه در حساب بانکی پرداخت گردد.همانطور که گفتیم شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود بی شباهت به یکدیگر نبوده و در هردو این شرکت ها مسئولیت اعضا در صورت عدم کفایت به نسبت سرمایه یا سهام آنها می باشد و جهت وصول طلبهای شرکت دراموال شخصی آنها دخل و تصرفی وارد نمی شود.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص در کرج

 1. دو رونوشت از اساسنامه شرکت که باید به امضای سهامداران رسیده باشد کامل گردد.
 2. تکمیل دو رونوشت از اظهارنامه شرکت سهامی خاص مشعر بر تعهد همه ی سهام و گواهینامه بانکی حاکی از پرداخت قسمت نقدی آن که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سهام باشد.اظهارنامه مذکور باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.در صورتی که تمام یا قسمتی از سرمایه به صورت غیر نقدی باشد باید تمام آن پرداخت شود و صورت تقویم آن به تفکیک در اظهارنامه منعکس شده باشد و در صورتی که سهام ممتازه موجود باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه منعکس شده باشد.
 3.  دو رونوشت از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین ارائه گردد.
 4.  نخستین مدیران و بازرسان و قبول سمت مدیریت و بازرسی تعیین شود و رونوشت شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و سهامداران و بازرسین ارائه گردد.
 5. رونوشت کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین(در دفاتر اسناد رسمی) و یا وکیل رسمی شرکت ارائه گردد.
 6. در صورتی که اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند، رونوشت آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده(در سربرگ شرکت) و رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی ارائه گردد.
 7. در صورت داشتن سهامدار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه رونوشت برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت و همچنین ارائه اصل و ترجمه وکالت نامه و اختیارنامه وکیل سهامدار خارجی(اعم از حقیقی و حقوقی) الزامی است.
 8.  گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره،مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت ارائه گردد.
 9.  اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل 141 قانون اساسی نبوده و هیچگونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد 111 و 126 قانون تجارت برای آن ها جهت عضویت در هیات مدیره و مدیرعاملی وجود ندارد ارائه گردد.
 10. ارائه اقرارنامه بازرس یا بازرسان در متن صورتجلسه مبنی بر این که هیچ گونه نسبت فامیلی اعم از نسبی و سببی با مدیران و مدیرعامل شرکت تا درجه سوم از طبقه اول و دوم ندارند و خود و یا همسرشان نیز از مدیران و مدیرعامل شرکت بطور موظفی حقوق دریافت نمی دارند.در صورت کشف خلاف مشمول بند 3 ماده 243 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت خواهد بود.ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره،مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت لازم می باشد.
 11. اصل وکالت نامه یا رونوشت برابر اصل وکالت نامه ارائه گردد.
 12.  اصل قیم نامه یا رونوشت برابر اصل قیم نامه  ارائه گردد.
 13.  فیش 40.000 ریال به عنوان هزینه پرداخت گردد.
 14.  گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35% سرمایه اولیه شرکت ارائه گردد.

مزایای ثبت شرکت سهامی خاص در کرج

 1. سهام شرکت های سهامی خاص قال خرید و فروش و عرضه در بورس اوراق بهادار نمی باشد اما به وسیله ی اشخاص به راحتی و به آسانی می تواند خرید و فروش و معامله شود.
 2. اگر فعالیت شرکت سهامی هم تجاری و بازرگانی نباشد باز هم تجاری محسوب می شود.
 3. از هفت شرکت تجاری که در کشور ما ثبت می شوئ تنها شرکت های سهامی (شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام)می تواند موضوع فعالیت خود را به غیر از بازرگانی قرار بدهد.
 4. مراحل ثبت و تشکیل شرکت سهامی خاص برخلاف شرکت های سهامی عام ساده می باشد به موجب همین امر اشخاص بسار زیادی تمایل دارند که شرکت خود را در قالب شرکت سهامی خاص ثبت کنند.
 5. شرکت سهامی خاص هم مانند شرکت با مسئولیت محدود می باشد و مسئولیت هر کدام یک از سهامداران در خصوص بدهی و ضرر و زیان های شرکت به آورده ی خود به شرکت محدود می شود یعنی براساس آن چه به شرکت آورده اند در برابر قروض و دیون شرکت مسئولند و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند که سرمایه و دارایی شخصی خود را در این امر مصرف نمایند.
 6. شرکت های سهامی خاص نسبت به شرکت با مسئولیت محدود دارای اعتبار بیشتری می باشد و بیشتر جهت اشخاصی که به اموری اعم از امور بازرگانی،امور عمرانی،شرکت های بیمه،تولیدی و......می پردازند مناسب می باشد.
 7. جهت شرکت های سهامی خاص دریافت وام راحت تر می باشد و به طور معمول تا سقف 10برابر سرمایه شرکت امکان دریافت وام و اعتبارات از بانک ها و موسسه های مالی ممکن و امکان پذیر می باشد.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

برای آن که شرکت سهامی خاص به ثبت برسد مستلزم پرداخت هزینه هایی می باشید در صورت�� که در این خصوص اطلاعاتی ندارید می توانید به مقاله هزینه ثبت شرکت سهامی خاص مراجعه کنید.

ویژگی های اسم شرکت سهامی خاص

هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید بلافاصله قبل یا بعد از نام شرکت عبارت سهامی خاص در تمام اوراق، اعلامیه‌ها و آگهی‌های شرکت به‌‎طور شفاف  و روشن درج شود.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص

سرمایه  لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص  دست کم یک میلیون ریال(یکصد هزار تومان) می‌باشد که باید توسط خود موسسین تامین گردد که از این مبلغ  حداقل ۳۵% از آن  در حسابی به نام “شرکت در شرف تاسیس” نزد یکی از بانک‌ها سپرده‌گذاری می گردد.

افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی خاص در کرج

از آنجایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود  از سیستم بانکی وام  بگیرند ، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولا" باید افزایش سرمایه داشته باشند.

شرایط سهامداران، هیئت مدیره و بازرسین در شرکت‌های سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص  حضور حداقل سه نفر سهامدار و دو نفر بازرس لازم می باشد. بهتراست تعداد اعضای هیات مدیره فرد باشد تا در تصمیم‌ گیری‌ها  برای احراز اکثریت و اقلیت مشکلی پیش نیاید. در شرکت سهامی خاص مدت تصدی  هیات مدیره حداکثر دو سال است. انتخاب بازرسین برای شرکت سهامی خاص الزامیست و که برای  یک دوره مالی یکساله انتخاب می‌شوند و طبق قانون بازرسین نباید نسبت نسبی و سببی با  اعضای هیات مدیره  ( سهامداران ) داشته باشند.

انواع سهام شرکت‌های سهامی خاص در کرج

سهام شرکت سهامی خاص، به دو نوع “سهام با نام” و “سهام بی‌نام” تقسیم می‌شود. همچنین سهام با نام نیز به دو دسته‌ی “سهام با نام عادی” و “سهام با نام ممتاز” تقسیم می‌شود.که سهام ممتاز به سهامی که گفته می شود که به نسبت سایر اوراق سهام مزیتی داشته باشد مثلا : مبلغ اسمی بالاتری داشته باشد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در کرج

مانند روند ثبت شرکت با مسئولیت محدود با تفاوت : ارائه گواهی بانکی.
مراحل ثبت شرکت سهامی خاص به صورت مختصر.

برای ثبت یک شرکت سهامی خاص لازم است مراحل زیر طی گردد:

 1. موضوع فعالیت شرکت را تعیین نمایید.
 2. اعضای هیأت مدیره شرکت را معرفی نمایید.
 3. دو نفر که نسبتی با اعضای هیات مدیره نداشته باشند برای احراز سمت بازرس اصل و علی ال