ثبت برند

ثبت برند

برند و یا علامت تجاری انواع گوناگون دارند بعضی از برند ها به صورت نوشتاری می باشند و بعضی دیگر به شکل تصویر یا طراحی گرافیکی هستند. به عبارتی میتوان گفت که برند یک نوع طرح یا نشان می باشد.از خصوصیت های مشترک بین برند ها این است که نشان دهنده و یادآور ویژگی های محصول برای مصرف کننده است و این مورد رقابت را میان محصولات ایجاد می کند.

با مشاهده علامت تجاری یا برند یک محصول و یا یک خدمات آنچه به ذهن مصرف کننده می رسد خصوصیات خاص آن کالا و خدمات است که این موضوع باعث میشود که شناسایی و تشخیص آن محصول از دیگر محصولات همشکل آسان گردد. مخصوصا اگر آن محصول یک ویژگی خاص را نسبت به دیگر محصولات دارا باشد.داشتن برند یا علامت تجاری مصرف کننده را ترغیب می کند که محصول و خدمات را امتحان کند .البته این موضوع به عوامل دیگر هم بستگی دارد عواملی مثل درک متقابل صاحب علامت از نیاز مصرف کننده نسبت به همان محصول.

مزایای ثبت برند

 1. حق استفاده منحصر به فرد برند تنها  برای کسی که برند خود را ثبت نموده باشد شناخته می شود.
 2. ثبت برند، ضمانت کننده این است که مشتریان توانایی این را دارند تا محصولات را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 3. ثبت برند برای محصولات و شرکت و خدمات شما شهرت و وجهه را به ارمغان می آورد.
 4. ثبت برند،شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 5. ثبت برند،شرکتها را توانمند می نماید تا محصولاتشان را از هم متفاوت نمایند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند جهت اخذ وام سودمند باشند.
 7. ثبت برند، قادر می باشد جهت سهامداران ارزش افزوده سهام ایجاد نماید و سبب کسب درآمد بیشتر شرکت گردد.
 8. برندی که به ثبت رسیده است قابلیت نقل و انتقال را دارد بنابراین می توان آن را نقل و انتقال داد.
 9. این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی مهم و با ارزش کسب و کار و فعالیت باشند.
 10. ثبت برند، جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی محسوب می شود.

مدارک مورد نیاز ثبت برند

الف-  شخص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و.....

ب-  شخص حقوقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و .....
 5. ارائه رونوشت کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.

زمان و هزینه ثبت برند

از زمانی که ثبت نام اولیه برند در سایت اداره مالکیت صنعتی صورت میگیرد تا بررسی کارشناسان و اعلام نتایج، 45 روز کاری طول میکشد پس از ارائه تاییدیه کارشناسان برای ثبت برند میتوان برای آگهی اول روزنام رسمی برند اقدام کرد.ولی میزان هزینه ثبت برند به تعداد طبقه های انتخابی متقاضی بستگی دارد و هم چنین میزان هزینه ثبت برند به زمینه فعالیت اشخاص هم وابسته می باشد که اعلام این هزینه ها پس از ارائه درخواست متقاضی و بررسی کارشناس صورت می گیرد.

ثبت نام در سامانه مالکیت صنعتی برای ثبت برند

انتخاب گزینه مرکز مالکیت معنوی

در کادر پایین قسمت خدمات الکترونیک ،اداره ثبت علائم را انتخاب کرده گزینه ثبت اظهارنامه علامت را انتخاب می کنید.

از این به بعد مراحل ثبت نام برند شروع میشود در قسمت ابتدایی که ورود اطلاعات اظهارنامه میباشد نوع اظهارنامه را مشخص کنید و بعد از انتخاب افزودن مالک را میزنید اگر که برند شخصی باشد اطلاعات شخص و اگر شرکتی باشد اطلاعات شرکت درج میگردد. اطلاعات وارد شده حتما باید با فونت فارسی نوشته شود.و بعد گزینه ثبت درخواست جدید را دارم را می زنید.

اطلاعات اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی را وارد می کنید

قسمتی است به نام اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده که شماره تماسی که اعلام میگردد رمز ورود و اطلاعات بررسی کارشناس به آن از طریق پیامک ارسال میشود.اگر متقاضی ثبت برند برای فرآیند ثبت برند خود وکیلی را دارد در قسمت نماینده قانونی اطلاعات وکیل را وارد میکند و اگر وکیل ندارداطلاعات متقاضی که یکی از مدیران محسوب میشود وارد می شود.

صفحه ای است به نام انتخاب محصول بر اساس مجوز وجود دارد اگر که شماره طبقه محصول را ��یدانید تنها شماره طبقه را وارد کنید در غیر اینصورت اسم هر محصول را سرچ کنید و تا طبقه شغلی محصول رویت شود.

در مرحله بعدی تمام مدارکی که در قبل ذکر شد باید بارگذاری گردد .چنانچه مدارکی که قراره اسکن شود بیشتر از موارد بارگذاری باشد باید قسمت افزودن ضمائم اختیاری را زد تا توانست تمام مدارک را بارگذاری کرد.

در آخر مدارک ارسالی را باید بازبینی کرد و تایید نمود.

در قسمت نهایی که هزینه ها است باید هزینه اولیه ثبت اینترنتی را پرداخت کرد تا رمز و شماره اظهارنامه به متقاضی ارسال گردد.

اگر که پس از 45 روز کاری بررسی های کارشناس به اتمام رسید و تاییدیه ثبت را اعلام کرد باید هزینه های نهایی واریز گردد .پس از تایید وکیل به اداره مراجعه میکند و مدارک و تکمیل به اداره ارائه میدهد که مراتب واریز هزینه های پایانی به اطلاع متقاضی میرسد.

در صورت برخود به رد و رفع ایراد ثبت برند:

اگر که رفع نقص داشته باشد طبق درخواست کارشناس باید پرونده را بررسی و رفع نقض را انجام داد ولی اگر اظهارنامه رد شود باید مجدد اظهارنامه جدید با نام و طرح جدید برند ثبت نام شود و امکان ادامه بررسی برای برند رد شده وجود ندارد.

برای مراجعه به اداره مالکیت صنعتی باید به شهر تهران  مراجعه کرد.

دلیل ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند در پیشرفت کسب و کار و همچنین در مانگاری یک محصول در ذهم مردم بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل ش����اص حقیقی و شرکت ها بسیار سعی میکنند تا نام و تصویر خود را طراحی کنند تا طبق برنامه ریزی به ثبت برسد البته باید متقاضیان در نظر بگیرند که تنها ثبت برند هدف نیست بلکه ارائه کیفیت عالی تحت آن برند و نیز نگهداری برند به روش های مشتری مداری بسیار مهم است .

ثبت برند یک تضمین برای صاحبان برند است که پس از ثبت همه مشتریان کالای آنها را با خصوصیات خاص خود به نمام همان برند میشناسند و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمیتواند از آن نام سو استفاده نماید و نام آن برند را برای محصولات و کالای خود استفاده نماید و همچنین به همراه این محصولات برند ثبت شده متمایز از محصولات مشابه دیگر میباشند.گاهی نیز یک برند اولین  برای هر محصول میتواند نام آنها معرف یک کالا باشد به طور مثال برند پفک ،وایتکس ،نسکافه تنها برند بودند نه نام یک کالا ولی به دلیل اولین بودن و پیشرو بودن در ثبت برند آن کالا مردم دیگر به اسم آن برند کالا را میشناسند.

تمدید برند چقدر زمان میبرد و چه مراحلی دارد

مراحل تمدید برند دقیقا شبیه به مراحل ثبت ابتدایی برند میباشد با این وجود که از تشابه نداشتن برند خود مطمئن هستید.زمان تمدید برند هم مانند ثبت 45 روز کاری میباشد.

حق و حقوق برند

پس از اینکه برند به ثبت رسید (چه حقیقی و چه حقوقی )حق انحصاری پیدا میکند .به وسیله ثبت برند میتوان از عرضه آن محصول و کالا با برند شما و یا شبیه به برند شما جلوگیری کرد.و اگر از نام محصول شما استفاده شود سرمایه گذاری و وقت شما برای به سرانجام رساندن محصولی خوب به هدر میرود.البته به غیر از این موضوع ممکن است محصولی بی کیفیت با نام شما به عرضه درآید در آنصورت به وجه محصول شما هم آسیب میرساند که حق و حقوق ثبت برند نمیگذارد که چنین اتفاق هایی رخ دهد و یا در مقابل این اتفاق ها حق استفاده از آن نام با شما میشود.

میتوان برند ثبت شده را در اختیار یک شخص دیگر قرار داد و برای این امتیازی که شما برای آن شخص قرار دادید هزینه ای دریافت شود که این خود یک منبع درآمد میتواند به حساب بیاید پس تفویض اجازه بهرهمندی از برند ثبت شده