ثبت اختراع

ثبت شرکت پایش در این مقاله برآنست تا در مورد ثبت اختراع مطالبی را به متقاضیان محترمی که در صدد ثبت اختراع می باشند ارائه نماید مقاله را مطالعه کنید و در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت پایش در ارتباط باشید.

اختراع چیست؟

اختراع پدید آورنده ابتکار و خلاقیت ایده نوین می باشد می توان گفت نتیجه افکار و ذهنیت خلاق می باشد که حاصل آن محصول صنعتی و یا فناوری جدید صنعتی صورت می گیرد . در تعریف دیگر می توان گفت ایجاد طرحی جدید برای پیداکردن راه حل مشکلات تولید صنعتی می باشد ، در اینصورت به تولید محصول جدید می انجامد در صورتی می توان از این ایده بهره و حمایت های قانونی استفاده کرد که ثبت اختراع انجام شود و حق انحصاری آن را دریافت کنند . حق اختراع بین المللی (PATENT) می باشد.

جهت ثبت اختراع از کجا شروع کنیم ؟

ثبت یک ایده نوین در جهت فناوری آن می باشد اولین و مهم ترین قدم می توان از مشاوره صحیح و کار آمد استفاده لازم را بهره برد . در نتیجه می توان با کارشناسان موسسه پایش تماس گرفته و مشاوره رایگان بهره مند شد . قبل از مشاوره بهتر است نقشه و شرح اختراع را مکتوب نوشت .

مراحل ثبت اختراع

تهیه مدارک لازم جهت ثبت اختراع

مدارک ثبت اظهارنامه اختراع برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد .

گذران مراحل ثبت اظهارنامه اختراع

در صورتی که بتوانید از حق انحصاری اختراع بهره مند شوید و مورد حمایت قانونی قرار گیرد برای شروع ثبت اظهارنامه را می بایست تنظیم کنید .در این صورت می توانید جهت راهنمایی های لازم با موسسه پایش تماس گرفته شود.  

زمان مقرر شدن جهت ثبت اختراع 

در حقیقت تعیین زمان ثبت اختراع ، بستگی به میزان پروانده های موجود در اداره مالکیت مهنوی دارد و همچنین به نوع طرح ارائه داده شده حدود زمان 45 تا 50 روز طی می کشد . بعد از به ثبت رسیدن در متن آگهی روزنامه ثبت اطلاع رسانی می باشد . می توان عمر مفید اختراع را حداکثر 20 سال در نظر گرفت.

پرداخت هزینه ثبت اختراع

هزینه های ثبت با توجه به طرح اختراع قابل تغییر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های ثبت اختراع می توان با کارشناسان موسسه پایش تماس گرفت .

در این مقاله به توضیحات تکمیلی موارد فوق می پردازیم .

مزایای ثبت اختراع

نتیجه فکر و خلاقیت ذهنی سبب تولید فناوری های جدید می شود . ثبت اختراع بر اساس ضوابط و قوانین در کشورهای مختلف متفاوت بوده و زمانی مورد حمایت و پشتیبانی قرار می گیرد که این اختراعات بر مبنای قوانین روز آن کشور در زمان های معین به ثبت رسیده باشد .

بر طبق قوانین مصوبه بعد از ثبت و حق انحصاری اختراع به مالک و یا مخترع ، از اختراع دو شکل حمایت می شود :

حمایت ایجابی

حق تعهد و یا اعلام تملیک ، دارنده اختراع این حق را دارد یا حق انحصاری دارد  که از ایده نوین خود بهره ببرد

حمایت سلبی

هر اختراعی حق و حقوقی دارد که نتیجه افکار و ذهنیت خلاق می باشد در نتیجه سایرین باید آن را رعایت کنند . دیگران حق سوءاستفاده و حق تصرف آن را ندارند . در نتیجه مخترع و یا مالک حق انحصاری نسبت به تولید فناوری جدید ، صادرات ، واردات ، فروش و استفاده از فناوری جدید که تولید کالا می انجامد بدست می آورد .

بعضی اختراعات قابل ثبت می باشد و بعضی دیگر غیر قابل ثبت می باشد از جمله مورادی که در ذیل به آن اشاره می شود :

اختراعات قابل ثبت

جهت به ثبت رساندن یک اختراع باید شرایطی را در نظر گرفت که ایده جدید بود وتولید فناوری و محصولی جدید را در پی داشته باشد در نتیجه ثبت این ایده این موضوع را باید در نظر گرفت که برای پیشرفت کار مفید واقع شود . در بیشتر قوانین ملی یا منطقه ای اختراعات در کلیه نواحی صنعت در حالت های احراز وجود شرایط مورد نیاز جهت ثبت اختراع قابل ثبت می باشد .

اختراعات غیر قابل ثبت

بر اساس چهارمین ماده از قانون مواردی که در ذیل عنوان شده از پشتیبانی و حمایت قانونی برخوردار نمی باشد :

 1. کشفیات ، نظریه های علمی ، روشهای ریاضی و آثار هنری .
 2. طرحها و قواعد روشهای انجام کار تجاری ، سایر فعالیتهای ذهنی و اجتماعی .
 3. روشهای معالجه و تشخیص بیماریهای انسان و جیوانات
 4. منابع ژنتیک و اجزا ژنتیک تشکیل دهنده آنها به انضمام پروسه های بیولوژیک تولید آنها .
 5. می توان گفت در صنعت های گذشته هر چیزی که در گوشه های جهان از راه های انتشار کتبی و یا شفاهی و یا از راه های استفاده کاربردی و یا هر روش دیگر ، قبل از تقاضای ثبت افشا شده باشد در صورتی که این قضیه افشا شدن مدت زمان 6 ماه قبل از ثبت تقاضا صورت گرفته باشد در این مورد مانع از ثبت اختراع می شود .
 6. اختراعاتی که بر خلاف شرع و نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد .

مدارک ثبت اظهارنامه اختراع

مدارکی که جهت ثبت اظهارنامه مورد نیاز می باشد :

اصل و 3 نسخه کپی از اظهارنامه اختراع

اظهارنامه اختراع جز دسته های اوراق بهادار می باشد این فرم را از واحد فروش اوراق بهادار واقع در اداره کل ثبت شرکت ها تهیه کرده و بدون لاک گرفتگی و قلم خوردگی و حتی پاره گی با زبان فارسی تنظیمات لازم را انجام دهید . در نتیجه در تنظیم و هم چنین تسلیم اظهارنامه موارد ذیل را باید رعایت کرد :

 1.  نام و مشخصات لازم مربوط به متقاضی و یا مخترع یا در صورت وجود مشخصات نماینده قانونی در اظهارنامه ثبت شود .
 2.  الزامی است در صورتی که متقاضی ثبت اظهارنامه شخص اصلی یا مخترع نباشد ، مدارکی که سمت قانونی آن را مشخص کنند ضمیمه اظهارنامه گردد .
 3.  توصیف ادعای مذکور در اظهارنامه ، گویا و خلاصه بوده باشد وو هم چنین با توصیفاتی همراه باشد . به نحوی خوانا و مفید و خلاصه باشد و دارای مهارت عادی در فن باشد و حداقل یک روش اجرایی برای اختراع ارائه کند . در نتیجه ذیل امضاء اشخاص حقوقی الزاما ممهور گردد .

اختراع توصیف شود اصل توصیفات به انضمام 3 نسخه کپی آن

طبق قوانین آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات ، توصیفات باید رسا ، خوانا ، صریح به همراه جزییات کامل و هم چنین نکات ذیل را رعایت شود :

 1.  الزامی است عنوان اختراع حتما در اظهارنامه قید شود .
 2.  ��مینه فنی اختراع مربوطه عنوان شود .
 3. اهداف تعیین شده و هم چنین راه حل مشکلات فنی ذکر شود
 4.  شرح وضعیت دانش پیشین و سابقه پیشرفت هایی که در ارتباط با اختراع ادعایی وجود داشته باشد .
 5.  شرح درست و ارائه راه حل برای مشکلات فنی موجود   
 6. . توضیح اشکال ، نمودارها و هم چنین نقشه ها
 7.  ذکر کاربرد اختراع
 8. حداقل یک روش اجرایی برای به کارگیری اختراع توضیح داده شود .

ادعا و یا ادعاهای اختراع

مطابق ماده 11 ادعای اختراع باید عناصر اختراع در مورد حمایت چهرچوب مشخصه فنی تعیین کند . ادعا هم چنین باید صریح و رسا بوده و دارای شرایط ذیل باشد :

 1.  قابل پذیرش بودن تعداد آن ها
 2. برتر از اطلاعات افشا شده نباشد .
 3. ویژگی های فنی مثبت را بیان کند .

توصیف اختراع را خلاصه کند .

در صورتی که نقشه اختراع وجود داشته باشد ارائه نقشه الزامی می باشد . حتما باید خوانا و واضح و دارای کیفیت مطلوب باشد که امکان تکثیر داشته باشد . از ابزارهای فنی نقشه کشی استفاده شود . دارای مقیاس باشد در جهت فهم بهتر در بعضی وارد مهم برجسته کردن نقشه الزامی می باشد .

مدارک هویت شناسایی متقاضی اختراع

 • اشخاص حقیقی : اصل و نسخه کپی کارت ملی و شناسنامه
 •  اشخاص حقوقی : آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت و هم چنین اصل و نسخه کپی شناسنامه و کارت ملی و صاحبان امضا ، آگهی آخرین تغییرات
 1. درصورتی که مخترع اسم خود را عنوان نکند در خواست کتبی نوشته شود .
 2. مدارک مربوطه به حق تقدم که الزاما باید هم زمان با تسلیم اظهارنامه با حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود .
 3. مدارک نماینده قانونی ( در صورتی که وکیل یا دارنده حق امضا برای اشخاص حقوقی و... ) وجود داشته باشد .
 4. پرداخت هزینه های قانونی ثبت اظهارنامه  وهمچنین رسید آنها.

هزینه های اظهارنامه 

الف ) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی مبلغ 100.000 ریال و برای اشخاص حقوقی 100.000 ریال به حساب سیبا شماره 2171329015001 بانک ملی بنام تمرکز وجوه درآمد خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی ( قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی سراسر کشور ) را ضمیمه نماید .

مراحل  ثبت اختراع

قبل از شروع ثبت اظهارنامه باید توجه نمود که اظهارنامه ثبت اختراع الزاما باید کامل تکمیل شود .در این صورت باید دقت کرد که اختراعاتی که بطور اشتباه در بخش اظهارنامه طرح صنعتی تکمیل و ارسال شده است متقاضی با مشکل بر میخورد .

طبق قوانین ماده 28 آیین اجرایی قانون ثبت اختراعات ، بعد از دریافت اظهارنامه و هم چنین مدارک پیوست مرجع ثبت اظهارنامه به مدت 6 ماه از  ماهیت شکلی و پیروی آیین نامه ( مطابق با قوانین ذکر شده در آیین نامه ) بررسی می شود.

یکی از وظایف مرجع ثبت اظهارنامه ، در مواقع ضروری می تواند از مراجع خصوصی و یا دولتی که مربوط به آن باشند و یا از متخصصین و کارشناسان برای احراز و هم چنین جدید بودن اختراع و تکراری نبودن آن استعلامات لازم را کسب نمایند . زمان لازم جهت اعلام استعلامات حداکثر 3 ماه می باشد .

بعد از بررسی های اظهارنامه به عمل آمده درمراجع ذی ربط ، اگر در اظهارنامه ارسالی نواقص و یا اصلاحات و یا تکمیل اظهارنامه و ضمائم آن ضرورت داشته باشد ، مرجع ثبت اظهارنامه با ذکر موارد اصلاحی از متقاضی درخواست مدن زمان 30 روز را تعیین می کند تا اصلاحات لازمه را انجام دهد . در غیر اینصورت اظهارنامه منتفی می شود .

طبق قوانین مصوبه ماده 31 آیین نامه اختراع بر طبق قوانین فوق و رعایت کردن موارد ذیل قابل ثبت می باشد :  

 1. تاریخ و شماره اظهارنامه الزاما با ساعت و تاریخ از جمله روز ، ماه ، سال ذکر شود .
 2. دارا بودن شماره و تاریخ ثبت اختراع.
 3. دارا بودن اسم و آدرس و تابعیت مالک اختراع.
 4. در صورتی که مالک اختراع با عنوان نامه مکتوب اعلام کرده است که نامش در گواهی ذکر نشود و شخص دیگری را معرفی نماید اسم و آدرس شخص جایگزین ذکر شود .
 5. اگر ثبت اختراع را نماینده انجام دهد اسم و آدرس نماینده ذکر شود .
 6. عنوان اختراع ( شهرت اختراع )
 7. مشخص کردن طبقه بندی بین المللی اختراع مطابق با زمینه علمی آن.
 8. در صورت وجود تسلیم اظهارنامه حق تقدم و پذیرش هم چنین ذکر تاریخ و شماره آن  .
 9. مدت حمایت .

نکته : در دفتر ثبت اختراع ، دو صفحه جهت اصلاح و یا نقل و انتقالات نسبت به موضوع اختراع در نظر گرفته شده است .

نکته : مراتب بالا بعد از تکمیل شدن توسط مالک اختراع و یا نماینده قانونی آن و هم چنین رئیس اداره ثبت ممهور و امضا گردد .

طبق قوانین مندرج در ماده 31 آیین نامه ، بعد از ثبت اختراع به مدت 30 روز همچنین با ذکر موارد فوق در روزنامه رسمی آگهی منتشر می شود . همچنین این آگهی را رئیس ثبت اختراعات امضا نموده در نتیجه به انتشار روزنامه رسمی می رسد . در نتیجه بعد از انتشار آگهی ثبت اختراع و هم چنین یک نسخه از این آگهی را به اداره ثبت تحویل داده گواهی نامه ثبت اختراع صادر می شود و هم چنین به متقاضی درخواست دهنده یا نماینده قانونی وی تحویل داده شود.

باید توجه کرد گواهی نامه صادر شده اختراع الزاما بایستی از قوانین تکنولوژی بروز شده تهیه شده کههه  شامل شرح ادعا و وخلاصه ای از توصیفات و نقشه های اختراع بوده و که مهر و امضا رئیس اداره ثبت رسیده باشد .

نکات که گواهی اختراع شامل می شود :

 1. اظهارنامه ثبت شده دارای شماره و تاریخ باشد .
 2. تابعیت و  اسم و آدرس مالک اختراع.
 3. در صورتی که مخترع با  ذکر نامه ای عدم ذکر مشخصات خودد را اعلام نماید . مشخصات نام و آدرس نماینده تعیین شده .
 4. عنوان اختراع.
 5. تاریخ و شماره ثبت اختراع.
 6. طبقه بندی بین المللی اختراع.
 7. در صورت داشتن حق تقدم ذکر کردن تاریخ ، شماره و محل تسلیم اظهارنامه.
 8. مدت حمایت.

در صورتی که مخترع بعد از به ثبت رساندن اختراع خود تقاضای درخواست مجوز پروانه بهره برداری ، بعد از یک هفته از تاریخ تقاضا مرجع ثبت مورادی فوق و همچنین پیوست سوابق اختراع به مراجع مربوطه و همچنین موضوع اختراع اطلاع می دهد و در نتیجه بعد از بررسی های به عمل آمده از سوی کارشناسان پروانه صادر می شود . در صورتی که پاسخی از سمت مراجع دریافت نشد مبنی بر عدم صدور پروانه بهره برداری می باشد .

نکته : در صورتی که جهت اخذ نظرات مراجع ذی ربط مخترع الزامی است مبلغی را پرداخت نماید . که پرداخت این هزینه به عهده متقاضی پروانه بهره برداری می باشد .

مدت اعتبار گواهی ثبت اختراع

ثبت اختراع به مالک آن حق انحصاری اختراع را می دهد در کشورهای متفاوت طول اعتبار ورقه اختراع حدود 20 سال می باشد بر طبق قوانین مصوبه ماده 16 قانون ثبت اختراعات ، در سال 1386  ؛ این اعتبار گواهینامه ثبت اختراع بعد از به اتمام رسیدن زمان 20 ساله که از ثبت اظهارنامه آن بگذرد تاریخ انقضایش به پایان می رسد .

نکته : گواهینامه ثبت اختراع 20 ساله مشروط به این است که اقساط سالیانه از جانب متقاضی ثبت اختراع پرداخت شود . در صورتی که این هزینه ها سالیانه پرداخت نشود گواهینامه ثبت اختراع بی اعتبار می شود .

الزامات وجود حق اختراع در حقوق و قوانین جامعه چیست ؟

یکی از الگوهای برتر جهت توسعه و پیشرفت ملل در جهان امروزه دسترسی به فناوری های تازه و اقتصاد دانش بنیان می باشد . یکی دیگر از مفید ترین و موثر ترین راهکار ها ایجاد انگیزه در بین محققین و مخترعان و واحدهای توسعه و تحقیق می باشد . ایجاد نظام پشتیبانی تسلط در قالب اختراعات می باشد و در جهت حق انحصاری اختراعات نظام حقوقی در تلاش هستند که هزینه های تحقیق و توسعه مجدد به صاحب ایده پرداخت می شود . تا این کار مشوقی باشد که مخترع ایده های نوین دیگری را بوجود بیاورد .

مراحل ثبت اختراع در ایران 

گواهی ثبت اختراع از گونه اسنادی می باشد که حق و حقوق را به مالک اختراع داده تا درصورت مشاهده هرگونه سوء استفاده غیر قانونی برخورد کند.

طبق ماده ی 30 ق. ث.ع.و.ا مخترعی که در ایران برای اختراع خود مطبق قوانین محل تحصیل ورقه اختراع کرده،می تواند در صورتیکه مدت ورقه ی مزبور منقضی نشده باشد در ایران برای بقیه آن مدت تقاضای ورقه اختراع کند.لیکن،اگر اختراع مزبور را کسی یا موسسه ای در ایران قبل از تقاضای ثبت اختراع کلاَ یا جزئاَ به موقع عمل یا استفاده گذارد و یا مقدمات استفاده آن را تهیه کرده باشد مخترع نمی تواند از عملیات آن شخص یا موسسه جلوگیری کند.

اختراع از تلاش و پشت کار زیاد و زحمت فراوان مخترع بدست می آید که منجر به تولید جدید محصول یا کالا و عرضه آن در بازار می شود.در نتیجه اختراع از نظر اقتصادی و عملی قابل  استفاده باشد . یکی از عوامل اهم اختراع این است که ایده ای جدید باشد و سابقه ثبت نداشته باشد . در این صورت خیلی راحت می توان از آن سوء استفاده کرده و همچنین اختراع های قبلی را متقاضی نمی تواند در انحصار خود قرار دهد .

طبق قانون 26 ثبت علائم و اختراعات مقرر دارد که : هر اختراع جدید و کشفیات جدید در مراجع ذی ربط خود ثبت شده و حق انحصاری را به مخترع داده شود در مدت تعیین شده از اختراع خود بهره لازم را ببرد .

نکته : باید توجه نمود حق انحصاری در صورتی به مخترع داده می شود که اختراع خود را به ثبت رسانده باشد . در غیر اینصورت امکان سوء استفاده از اختراع به طور آزاد وجود ندارد .

در حقوق ایران بر طبق قوانین ، در مورد ثبت اختراع متقاضی اداره مربوطه اقدامات لازم را جهت ثبت انجام می دهد و تحقیقاتی در این زمینه انجام نمی گیرد . اموری را تعیین کرده است که براساس آن مالک می تواند تقاضای ثبت دهد :

 • نوآوری و تولید محصول صنعتی جدید
 • خلق محصولی جدید و یا راه حل فنی در جهت رفع مشکلات محصولات صنعتی

مطابق قوانین مصوبه ماده 28 قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات مواردی نمی توان اقدام و تقاضای ثبت نمود :

 • نقشه های مالی
 • هر اختراع یا کشفیاتی که نظم عمومی را مختل کرده و متناقض با عفت و مخالف بهداشت و پیشگیری بیماری باشد .
 • فرمول ها �� ترتیبات دارویی 

کلیه امور ثبتی خود را به ثبت شرکت پایش بسپارید. 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.