ثبت اختراع

ثبت شرکت پایش در این مقاله برآنست تا در مورد ثبت اختراع مطالبی را به متقاضیان محترمی که در صدد ثبت اختراع می باشند ارائه نماید مقاله را مطالعه کنید و در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت پایش در ارتباط باشید.

اختراع چیست؟

اختراع پدید آورنده ابتکار و خلاقیت ایده نوین می باشد می توان گفت نتیجه افکار و ذهنیت خلاق می باشد که حاصل آن محصول صنعتی و یا فناوری جدید صنعتی صورت می گیرد . در تعریف دیگر می توان گفت ایجاد طرحی جدید برای پیداکردن راه حل مشکلات تولید صنعتی می باشد ، در اینصورت به تولید محصول جدید می انجامد در صورتی می توان از این ایده بهره و حمایت های قانونی استفاده کرد که ثبت اختراع انجام شود و حق انحصاری آن را دریافت کنند . حق اختراع بین المللی (PATENT) می باشد.

جهت ثبت اختراع از کجا شروع کنیم ؟

ثبت یک ایده نوین در جهت فناوری آن می باشد اولین و مهم ترین قدم می توان از مشاوره صحیح و کار آمد استفاده لازم را بهره برد . در نتیجه می توان با کارشناسان موسسه پایش تماس گرفته و مشاوره رایگان بهره مند شد . قبل از مشاوره بهتر است نقشه و شرح اختراع را مکتوب نوشت .

مراحل ثبت اختراع

تهیه مدارک لازم جهت ثبت اختراع

مدارک ثبت اظهارنامه اختراع برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد .

گذران مراحل ثبت اظهارنامه اختراع

در صورتی که بتوانید از حق انحصاری اختراع بهره مند شوید و مورد حمایت قانونی قرار گیرد برای شروع ثبت اظهارنامه را می بایست تنظیم کنید .در این صورت می توانید جهت راهنمایی های لازم با موسسه پایش تماس گرفته شود.  

زمان مقرر شدن جهت ثبت اختراع 

در حقیقت تعیین زمان ثبت اختراع ، بستگی به میزان پروانده های موجود در اداره مالکیت مهنوی دارد و همچنین به نوع طرح ارائه داده شده حدود زمان 45 تا 50 روز طی می کشد . بعد از به ثبت رسیدن در متن آگهی روزنامه ثبت اطلاع رسانی می باشد . می توان عمر مفید اختراع را حداکثر 20 سال در نظر گرفت.

پرداخت هزینه ثبت اختراع

هزینه های ثبت با توجه به طرح اختراع قابل تغییر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های ثبت اختراع می توان با کارشناسان موسسه پایش تماس گرفت .

در این مقاله به توضیحات تکمیلی موارد فوق می پردازیم .

مزایای ثبت اختراع

نتیجه فکر و خلاقیت ذهنی سبب تولید فناوری های جدید می شود . ثبت اختراع بر اساس ضوابط و قوانین در کشورهای مختلف متفاوت بوده و زمانی مورد حمایت و پشتیبانی قرار می گیرد که این اختراعات بر مبنای قوانین روز آن کشور در زمان های معین به ثبت رسیده باشد .

بر طبق قوانین مصوبه بعد از ثبت و حق انحصاری اختراع به مالک و یا مخترع ، از اختراع دو شکل حمایت می شود :

حمایت ایجابی

حق تعهد و یا اعلام تملیک ، دارنده اختراع این حق را دارد یا حق انحصاری دارد  که از ایده نوین خود بهره ببرد

حمایت سلبی

هر اختراعی حق و حقوقی دارد که نتیجه افکار و ذهنیت خلاق می باشد در نتیجه سایرین باید آن را رعایت کنند . دیگران حق سوءاستفاده و حق تصرف آن را ندارند . در نتیجه مخترع و یا مالک حق انحصاری نسبت به تولید فناوری جدید ، صادرات ، واردات ، فروش و استفاده از فناوری جدید که تولید کالا می انجامد بدست می آورد .

بعضی اختراعات قابل ثبت می باشد و بعضی دیگر غیر قابل ثبت می باشد از جمله مورادی که در ذیل به آن اشاره می شود :

اختراعات قابل ثبت

جهت به ثبت رساندن یک اختراع باید شرایطی را در نظر گرفت که ایده جدید بود وتولید فناوری و محصولی جدید را در پی داشته باشد در نتیجه ثبت این ایده این موضوع را باید در نظر گرفت که برای پیشرفت کار مفید واقع شود . در بیشتر قوانین ملی یا منطقه ای اختراعات در کلیه نواحی صنعت در حالت های احراز وجود شرایط مورد نیاز جهت ثبت اختراع قابل ثبت می باشد .

اختراعات غیر قابل ثبت

بر اساس چهارمین ماده از قانون مواردی که در ذیل عنوان شده از پشتیبانی و حمایت قانونی برخوردار نمی باشد :

 1. کشفیات ، نظریه های علمی ، روشهای ریاضی و آثار هنری .
 2. طرحها و قواعد روشهای انجام کار تجاری ، سایر فعالیتهای ذهنی و اجتماعی .
 3. روشهای معالجه و تشخیص بیماریهای انسان و جیوانات
 4. منابع ژنتیک و اجزا ژنتیک تشکیل دهنده آنها به انضمام پروسه های بیولوژیک تولید آنها .
 5. می توان گفت در صنعت های گذشته هر چیزی که در گوشه های جهان از راه های انتشار کتبی و یا شفاهی و یا از راه های استفاده کاربردی و یا هر روش دیگر ، قبل از تقاضای ثبت افشا شده باشد در صورتی که این قضیه افشا شدن مدت زمان 6 ماه قبل از ثبت تقاضا صورت گرفته باشد در این مورد مانع از ثبت اختراع می شود .
 6. اختراعاتی که بر خلاف شرع و نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد .

مدارک ثبت اظهارنامه اختراع

مدارکی که جهت ثبت اظهارنامه مورد نیاز می باشد :

اصل و 3 نسخه کپی از اظهارنامه اختراع

اظهارنامه اختراع جز دسته های اوراق بهادار می باشد این فرم را از واحد فروش اوراق بهادار واقع در اداره کل ثبت شرکت ها تهیه کرده و بدون لاک گرفتگی و قلم خوردگی و حتی پاره گی با زبان فارسی تنظیمات لازم را انجام دهید . در نتیجه در تنظیم و هم چنین تسلیم اظهارنامه موارد ذیل را باید رعایت کرد :

 1.  نام و مشخصات لازم مربوط به متقاضی و یا مخترع یا در صورت وجود مشخصات نماینده قانونی در اظهارنامه ثبت شود .
 2.  الزامی است در صورتی که متقاضی ثبت اظهارنامه شخص اصلی یا مخترع نباشد ، مدارکی که سمت قانونی آن را مشخص کنند ضمیمه اظهارنامه گردد .
 3.  توصیف ادعای مذکور در اظهارنامه ، گویا و خلاصه بوده باشد وو هم چنین با توصیفاتی همراه باشد . به نحوی خوانا و مفید و خلاصه باشد و دارای مهارت عادی در فن باشد و حداقل یک روش اجرایی برای اختراع ارائه کند . در نتیجه ذیل امضاء اشخاص حقوقی الزاما ممهور گردد .

اختراع توصیف شود اصل توصیفات به انضمام 3 نسخه کپی آن

طبق قوانین آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات ، توصیفات باید رسا ، خوانا ، صریح به همراه جزییات کامل و هم چنین نکات ذیل را رعایت شود :

 1.  الزامی است عنوان اختراع حتما در اظهارنامه قید شود .
 2.  ��مینه فنی اختراع مربوطه عنوان شود .
 3. اهداف تعیین شده و هم چنین راه حل مشکلات فنی ذکر شود
 4.  شرح وضعیت دانش پیشین و سابقه پیشرفت هایی که در ارتباط با اختراع ادعایی وجود داشته باشد .
 5.  شرح درست و ارائه راه حل برای مشکلات فنی موجود   
 6. . توضیح اشکال ، نمودارها و هم چنین نقشه ها
 7.  ذکر کاربرد اختراع
 8. حداقل یک روش اجرایی برای به کارگیری اختراع توضیح داده شود .

ادعا و یا ادعاهای اختراع

مطابق ماده 11 ادعای اختراع باید عناصر اختراع در مورد حمایت چهرچوب مشخصه فنی تعیین کند . ادعا هم چنین باید صریح و رسا بوده و دارای شرایط ذیل باشد :

 1.  قابل پذیرش بودن تعداد آن ها
 2. برتر از اطلاعات افشا شده نباشد .
 3. ویژگی های فنی مثبت را بیان کند .

توصیف اختراع را خلاصه کند .

در صورتی که نقشه اختراع وجود داشته باشد ارائه نقشه الزامی می باشد . حتما باید خوانا و واضح و دارای کیفیت مطلوب باشد که امکان تکثیر داشته باشد . از ابزارهای فنی نقشه کشی استفاده شود . دارای مقیاس باشد در جهت فهم بهتر در بعضی وارد مهم برجسته کردن نقشه الزامی می باشد .

مدارک هویت شناسایی متقاضی اختراع

 • اشخاص حقیقی : اصل و نسخه کپی کارت ملی و شناسنامه
 •  اشخاص حقوقی : آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت و هم چنین اصل و نسخه کپی شناسنامه و کارت ملی و صاحبان امضا ، آگهی آخرین تغییرات
 1. درصورتی که مخترع اسم خود را عنوان نکند در خواست کتبی نوشته شود .
 2. مدارک مربوطه به حق تقدم که الزاما باید هم زمان با تسلیم اظهارنامه با حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود .
 3. مدارک نماینده قانونی ( در صورتی که و