اقدامات پس از ثبت شرکت

اقدامات پس از ثبت شرکت

اقداماتی که پس از ثبت شرکت ،مدیران شرکت باید از نظر حقوقی انجام دهند به شرح زیر است:

دفاتر پلمپ

از اقدامات پس از ثبت شرکا دریافت دفاتر پلمپ میباشد که تمام شرکت ها موظف به اخذ دفاتر تجاری یا همان دفاتر پامپ میباشند دفاتر پلمپ یا همان دفاتر تجاری برای درج مراودات مالی شرکت تهیه میشود که این دفاتر را اداره ثبت شرکت ها به نام شرکت پلمپ میکند.

شرکت ها دو دفاتر پلمپ دارند 1)دفاتر روزنامه 2)دفاتر کل

در دفتر روزنامه تمام مراودات روزانه اعم از خرید و فروش در این دفتر درج میگردد.

در دفتر کل که هر صفحه آن مختص یک شخص که اقدامات مالی با آنها صورت میگیرد میباشد ،باید هر چند روز و یا چند هفته یکبار از دفتر روزنامه به دفتر کل وارد شود.

زمان دریافت دفاتر تجاری شرکت ها تا یک ماه پس از ثبت میباشد.برای دریافت دفاتر پلمپ شرکت های مستقر در تهران بایدبه سایت اداره ثبت مراجعه کرد و ثبت نام دفاتر را درانجام داد ولی ثبت نام دریافت دفاتر پلمپ در کرج و شهرستانها از طریق اداره پست صورت میگیرد که پس از پر کردن فرم های درخواست باید مدارک شناسایی شخصی که حق امضا داره به همراه آگهی تاسیس شرکت به اداره ثبت ارسال کرد.

تشکیل پرونده مالیاتی

از دیگر اقدامات پس از ثبت شرکت تشکیل پرونده مالیاتی در اداره ارایی میباشد تمام اشخاص حقوقی پس از ثبت شرکت تا دو ماه فرصت دارند تا در اداره دارایی تشکیل پرونده مالیاتی انجام دهند و خود را به عنوان یک شخص حقوقی به اداره دارایی معرفی کنند.موسسین شرکت ها باید بدانند حتی زمانی که شرکت هیچ فعالیتی ندارد باید برای تشکیل پرونده مالیاتی اقدام نمایند زیرا ارائه عدم فعالیت مستلزم داشتن پرونده در اداره دارایی میباشد که نسبت به آدرس دفتر مرکزی شرکت حوزه دارایی که باید برای تشکیل پرونده مراجعه کرد متفاوت است .به طور مثال شرکت هایی که در شهر کرج ثبت میشوند باید برای تشکیل پرونده به اداره دارایی میدان سپاه کرج مراجعه نمایند. برای تشکیل پرونده مالیاتی یکسری مدارک مورد نیاز است به شرح زیر:

*مدارک شناسایی تمام شرکا و اعضای هیئت مدیره برابر اصل شده دفتر خانه

*گواهی امضا مدیران دارای حق امضا

* ارائه اجاره نامه از آدرس دفتر مرکزی(اجاره نامه رسمی باید به نام شرکت تنظیم گردد)

*ارئه گواهی تاییدیه کد پستی

*ارائه اصل اوراق شرکت

*ارائه مهر شرکت

کد اقتصادی

دریافت کد اقتصادی از دیگر اقدامات پس از ثبت شرکت میباشد که به طور مختصر توضیح داده میشود:

کلیه اشخاص حقوقی برای اداره فعالیت تجاری خود نیاز به کد اقتصادی دارند که پس ار تشکیل پرونده مالیاتی شرکت میشود از اداره دارایی تحویل گرفت.در واقع ارائه خدمات و کالاهای شرکت به صورت رسمی مستلزم داشتن کد اقتصادی میباشد.

کداقتصادی ابتدا 12 رقمی صادر میشود که پس از آن باید برای کد اقتصادی 16 رقمی اقدام کرد.در واقع تمام فعالیت های تجاری که شرکت ها انجام میدهند باید تحت نظارت و همچنین حمایت دولت باشد.اشخاص زیر مستلزم اخذ کداقتصادی از دارایی میباشند.

تمام شرکت ها که فعالیت تجاری و پخش ویا خدمات واشخاص حقیقی که جواز برای فعالیتشان دارند

شرکتها اگر یکی از شرایط زیر را دارا باشند مشمول دریافت کداقتصادی میشوند.

1)جواز فعالیت:یک سند که مدرکی بر فعالیت آن شرکت باشد را مجوز میگویند به طور مثال اخذ کارت بازرگانی با نامه توافق و تایید از اتاق بازرگانی.

2)تجاری بودن محل فعالیت:در کل مکانی که از سمت شهرداری شناخته شده است و نیز در آن مکان فعالیت صورت میگیرد مکان تجاری گفته میشود .

اظهارنامه مالیاتی

پس از ثبت شرکت سالیانه اشخاص باید اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی تسلیم نمایند که از دیگر اقدامات پس از ثبت شرکت میباشد.

پس از گذشت سال مالی شرکت ،اشخاص حقوقی تا پایان تیرماه فرصت دارند تا اظهارنامه های مالیاتی خود را به اداره دارایی ارائه دهند برای ارائه اظهارنامه مالیاتی بهتر است بایک حسابرس مشورت شود تا در ارائه اظهارنامه مالیاتی به مشکل برنخورد .

در اظهارنامه مالیاتی تمام سود و زیان شرکت اعلام میگردد.نحوه تنظیم و تسلیم اظهارنامه به این شکل میباشد که اشخاص باید به سایت اداره دارایی مراجعه نمایند و نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام نمایند.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.